Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите промениха на първо четене Закона за енергетиката, ще има Фонд "Сигурност"

14 юли 2015, 16:40 часа • 8212 прочитания

На днешното си извънредно заседание депутатите приеха промени в Закона за енергетиката. Със 107 гласа „за“ народните представители одобриха проектозакона за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, внесен от Делян Добрев, Валентин Николов от ГЕРБ и група народни представители. 33 депутати бяха против, а 10 се въздържаха.

Законопроектите за изменение и допълнение на Закона за енергетиката са два – на ГЕРБ и на Реформаторския блок. На ниво комисия и двата бяха подкрепени.

Днес беше приет и законопроекта за допълнение за Закона за енергетиката, внесен от Димитър Танев, Мартин Димитров и Найден Зеленогорски от РБ. За него 131 народни представители гласуваха „за“.

Какво гласят законопроектите – този на ГЕРБ предвижда създаване на Фонд „Сигурност на електроенергийната система”, с който да се осигури финансовата стабилност на енергетиката ни. Той ще се пълни с налог от 5% от производителите на електрическа енергия, а вноските се правят до 15-то число на месеца, следващ отчетния месец, в който производителят подава точна информация за произведената електроенергия. Променят се и часовете, които фотоволтаиците ползват за производство на ток – за да не може да се завишава нормата на възвръщаемост от ВЕИ-тата т.е. да не излиза така, че те работят дори през нощта.

В законопроекта на Реформаторите се иска създаване на наредба, с която да се оповестяват публично разходите на търговските дружества в енергетиката с 50% държавно или общински участие.

По време на дебатите и от Патриотичния фронт, и от АБВ заявиха, че подкрепят по принцип законопроекта. Лидерът на НФСБ Валери Симеонов посочи, че следва да се обърне повече внимание на обществените поръчки. Кучето скача според тоягата, тоягата се върти и кучето ще скача, каза Симеонов, който уточни, че ще предложат промени в детайлите между първо и второ четене.

Беше повдигнат и въпроса защо ЕРП-тата да не внасят средства във Фонд „Сигурност на електроенергийната система”. Ще се признаят ли и разходите към фонда за разход, който да трябва да бъде включен в цената на тока, попитаха още в пленарна зала. От своя страна Михаил Миков заяви, че с новия фонд се пренасочвали пари през НЕК към ВЕИ-тата. Започнаха вече да се вдигат признатите от КЕВР разходи, а така се точат пари, добави лидерът на БСП, който е сигурен, че ще се натоварят държавните мощности, за да ги декапитализира в полза на частните мощности и ЕРП-тата най-вече. Стигна се и до определения от страна на Миков към Александър Ненков, че е „депутат-папагал”, защото Ненков му напомни по чие време бяха приети законовите условия, даващи изгода да се инвестира във ВЕИ сектора.

"Парламентарната група на БСП няма да подкрепи законопроекта на ГЕРБ за промени в Закона за енергетиката", обяви Миков.

Когато говорим за това кой загробва НЕК и кой го спасява, трябва да си припомним намалението на електрическата енергия с 5% миналата година, припомни и министърът на енергетиката Теменужка Петкова при дебатите по Закона за енергетиката на първо четене.

Радан Кънев от Реформаторския блок заяви, че ще гласува против промените в Закона за енергетиката, като обоснова решението си с бързината, с която са предприети измененията без дебат и предварително обсъждане. Той заяви, че е оротив да се купува електроенергоята от ВЕИ-централите на цена за излишък, като според него е грешно да се налага административно по-ниска цена. Кънев защитава идеята излишъкът да се продава на свободния пазар.

Вносителят Делян Добрев защити бързината, с която се предприемат промените с едномесечния срок, който Народното събрание има, за да ги представи. Мерките, които предлагаме в Закона за енергетиката, дават възможност на регулатора да приложи различни ценови модели...Едномесечният срок за модела на ценообразуване е достатъчен", каза той. По думите му ЕСО в момента няма да плаща 5%, защото не е производител на електроенергия. Възможне обаче да се разшири базата му на дейност, смята Добрев.

"От всичко, което чухме, включително и опозицията, не виждам нещо, което не може да се коригира между първо и второ четене. Искам да обърна внимание как се стигна до днешните предложения за промени в Закона за енергетиката. Това стана с дадената възможност КЕВР да отложи с месец въвеждането на ценовия модел”, посочи депутатът.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес