Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Чакаме добри новини за втечнен газ от Гърция

09 юни 2016, 14:33 часа • 2614 прочитания

България е на фаза преговори с Гърция относно възможността да получаваме втечнен природен газ (Liquefied natural gas - LNG) от южната ни съседка чрез терминал край Александруполис. Ако се осъществи този проект би бил ключов за диверсификацията на източниците на природен газ за България, която основно получава суровината от Русия.

Водим интензивни преговори и се надявам скоро да имаме добри новини за LNG терминала край Александруполис, каза пред журналисти министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от "Фокус". По думите й България разглежда този проект като възможност за още една опция за диверсификация на източниците на природен газ. Проектът би бил "подкрепящ" и в синергия с интерконектор с Гърция, чиято стойност е 220 млн. евро и се предвижда да влезе в експлоатация през 2018 г.

"Ние сме дали заявка за участие в него, имаме работна група, заедно с нашите гръцки партньори и до няколко месеца ще има резултат от нейната работа. Целта на тази работна група е на първо място да уточним техническите параметри, на второ да имаме яснота за финансовия аспект на един такъв проект и съответно да търсим източници за финансирането на този проект”, обясни министър Петкова за възможността за получаване на втечнен газ от Александруполис. 

БЕХ и гръцката Gastrade са създали група, която да разработи проекта за LNG терминал край Александруполис с капацитет от 6,1 млрд. куб. м. газ., като за газ до България се използва интерконектора. По информация на Reuters стойността на терминала е 370 млн. евро и трябва да е готов през 2018 г.

На въпрос кога най-рано ще имаме алтернативен източник на газ Теменужка Петкова отбеляза, че най-напредналата връзка е тази с Румъния. "Знаете, че извървяхме дълъг път - няколко неуспешни опита да се довърши най-сложния участък под река Дунав, който е само два километра, но се оказа препъникамъка до този момент", заяви Петкова.

"Хубавото е, че избрахме изпълнител - австрийската компания „Хабау“, която ще изпълни точно тази част от проекта. Компанията беше избрана и от румънска страна за реализацията на резервния газопровод, така че и от двете страни ще е тази компания и ще изпълни на практика целия проект в най-сложната му част“, отбеляза енергийният министър. По думите ѝ след като газовата връзка с Румъния бъде факт, това ще бъде и най-бързата възможност за друг източник за доставка на газ.

Петкова допълни, че в проекта е заложена и компресорна станция, която е включена в плана на румънската компания “Трансгаз”. “Аз имах среща с румънския министър на енергетиката и той потвърди, че се работи по техническата спецификация и тя скоро ще бъде факт“, съобщи министър Петкова.

Същевременно енергийният министър заяви, че се очаква становището от турска страна за изграждането на интерконекторна връзка между България и Турция. Тя припомни, че „Булгартрансгаз“ кандидатства и получи миналата година средства от ЕС за изготвяне на предпроектното проучване. "То вече е факт, готово е и е изпратено на колегите от турска страна. Очакваме тяхното становище и ще влезем в режим на уточняване по отношение на техническия проект“, уточни министър Петкова. „България следва своята политика в тази област. За нас приоритет е диверсификацията на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Както и премиерът спомена, ние сме склонни и разглеждаме всеки проект, който е важен за България и за целия регион на Югоизточна Европа“, коментира тя. „Този проект трябва да води след себе си диверсификация на източника, на маршрута и да бъде съобразен изцяло с изискванията на ЕС, т. е. с изискванията на Третия либерализационен пакет“, поясни още енергийният министър.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес