Борисов за бъдещето на ТЕЦ-овете: Трябва да чистим въздуха и да мислим за алтернатива

07 юли 2017, 15:00 часа • 10507 | прочитания

Ще опитаме да повлияем в Брюксел, в Европейската комисия, по тази тема. Рано или късно обаче това, което излиза във въздуха от ТЕЦ-овете, ще трябва да го изчистим. Това заяви премиерът Бойко Борисов по темата с новите европейски екостандарти за по-малко отделяне на вредни вещества от ТЕЦ-овете на въглища. Той говори на специална среща в Стара Загора.

Още: Forbes обяви кой е най-младият милиардер в света

Още: Цената на петрола се повлия от решение на ОПЕК+ и от митата на Тръмп

Според него ще е много трудно през европейските програми да се намерят пари за въглищната енергетика, като единственият шанс бил да се направят преизчисления и от други направления да бъдат отделени пари. Борисов изрично подчерта, че трябва да се мисли "с какво и как да се спасяваме" като алтернатива на въглищата. Заедно можем да измислим нещо, обърна се той и към енергийния сектор, и към другите партии.

Колегите от Полша са изключително люти на тази теми, продължи премиерът, който обеща да търси подкрепа в Източна Европа за каузата. Той се обърна и към бившия премиер Сергей Станишев, посочвайки, че Станишев също може да помогне. И изрази увереност, че и в българския, и в Европейския парламент всички депутати ще работят за каузата.

Цифрите са страшни, продължи лидерът на ГЕРБ, изброявайки какви трудности има пред държавата, най-вече относно парите за военни цели.

Още: Канадският премиер: Тръмп като не иска, ние ще водим света (ВИДЕО)

Още: МВФ видя голям риск от митата на САЩ

Евростандартите

28 април, Европейският съюз е приел референтия документ на ЕК за най-добри налични техники за големи горивни инсталации. Става въпрос за мощностите, използващи въглища, биомаса, торф, отпадъци и течни горива, с мощност над 50 мегавата. В него са предвидени много по-високи от съществуващите рестриктивни равнища за емисии азотни оксиди и серен диоксид, изпускани в атмосферата, както и ограничения за живака. България заедно с още 7 държави е гласувала против новите стандарти, но те са били одобрени с мнозинство от 20 гласа.

В момента основната посока, в която се насочва позицията на България, е за искане на дерогация от правилата. Дерогацията обаче е временно решение, а 40% от тока в България идва от централи на въглища.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес