Няма такъв вариант, докладите показват, че в този времеви период (2030-2040 г.) се очаква стабилизиране на финансовото положение, както и нарастване на условията за достъп до пенсионната система. Така отговори на въпроса дали ще има пенсии за хората, които ще се пенсионират след 20 години социалният министър Бисер Петков.
Още: Министър Малинов ще посети ПАВЕЦ „Чаира“
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
След 2040 година, ако не се предприемат съответни реформи, състоянието на системата ще се влоши, уточни Петков.
По думите му обаче "демографската ситуация е неблагоприятна, прогнозите още повече: населението застарява, рязко намалява това в трудоспособна възраст. Средната възраст на над половината от населението е 43 години и е третата най-висока в ЕС слет тази в Германия и Италия."
Той обясни пред bTV, че държавната пенсионна система е базирана на солидарността между поколенията, т.е. сегашното поколение осигурява пенсиите на родителите ни, а следващото – нашите. Когато пропорциите се променят и увличават, това води до напрежение, увеличаване на дефицита, защото вноските ставан все по-недостатъчни, за да се плащат пенсиите.
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Министърът допълни, че усилията са насочени към обхващане в образование на цялото българско население, за да се намали процента на отпадащите от училище и населението да има необходимото образование, работната сила да отговаря на изискването на търсенето на работна сила. По думите му недостигът на квалифициларана работна сила е един от най-големите проблеми. Петков допълни още, че сред безработните голяма част са неактивните, онези които отдавна са без работа.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Той припомни, че наред с безработните, които намаляват, и българите, които работят в чужбина, другият голям резерв са майките и стимулите за тяхното по-бързо връщане на работа. За да не се деквалифицират, те ще получават 50% от обезщетението от бременност и раждане, ако се върнат на работа след 6-я месец. По думите на Петков първите резултати от схемата са окуражаващи.
Другата линия е схемата „Родители в заетост“, която ще даде възможност на родителите да се върнат по-рано на работа, като се осигури грижа и отглеждане на детето от безработни лица. Родителите ще имат водещо участие при избора. За тази мярска се отделят 20 млн. лв. и се очаква над 2 хил. семейства да се възползват от тази възможност.