Седем са договорите на Агенция „Пътна инфраструктура“ с държавната компания „Автомагистрали“ ЕАД за последните 3 г. чрез т.нар. вътрешно (in-house ) възлагане без конкурс. Тяхната обща стойност е 4,827 млрд. лева. Контрактите на самото дружество пък за доставка на материали и наем на механизация са 405 на брой с партньори – контрагенти, а 60 са договорите му с клиенти. Това става ясно от отговора на регионалния министър Петя Аврамова до група депутати от „БСП за България“.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
Три са най-мащабните договори на дружеството, чийто капитал е 100% държавен. Единият е за изграждане на участък от АМ „Хемус“ за сумата от 1,349 млрд. лева с ДДС. Средната цена на километър от този обект е 10 млн. лева. Другият също е за доизграждане на АМ „Хемус“ с три участъка на обща стойност почти 1,4 млрд. лв. като средната цена на километър тук е 15,5 млн. лева. Третият е за модернизация на пътя Видин-Ботевград в пет участъка. Стойността му е 1,83 млрд. лева и средна цена на километър – 16,5 млн. лева.
Дружеството има също така договори за зимно и аварийно поддържане на автомагистралите „Тракия“ и „Хемус“, за укрепване на 74 обекта от републиканската пътна мрежа, засегнати от геодинамични процеси, последният от които е за 569,6 млн. лева.
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Още: МВФ одобри отпускането на 1,1 млрд. долара на Украйна
„В заключение искам да отбележа, че „Автомагистрали“ ЕАД е търговско дружество със 100% участие на държавата в капитала. Екипът му успешно се справя с дейностите по планиране, проектиране и изграждане както на нови пътни участъци, така и е поддръжката и ремонта на съществуващите“, е посочила министър Аврамова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)
В отчета на дружеството за първото полугодие на тази година се сочи, че то е с положителен резултат и отчита печалба след облагане с данъци в размер на 1,054 млрд лева. За шестте месеца то е реализирало нетни приходи от продажби в размер на 19,8 млн. лева, основно от поддържане на автомагистрали и съоръжения. Разходите му за оперативна дейност са в размер на 68,365 млн. лева.
Съществен дял от разходите му – 42,4 млн. лв., са за СМР и основни материали за ремонт на съоръжения, 12,169 млн. лв. - за поддръжка и ремонт на автомагистрали, 1,764 млн. лв. за наета механизация и 1,623 млн. лв. за охрана на автомагистрали.
Брутната печалба за първото шестмесечие, сравнено със същия период на миналата година е нараснала с над 40%, а нетните приходи от продажби – с повече от 51%.
Още: Германия отмени газова такса за съседните страни
В сайта на дружеството са публикувани месечните възнаграждения на членовете на Съвета на директорите: Стоян Беличев - изпълнителен директор - 10 980 лв.; Александър Филев- председател на Съвета на директорите - 3660 лв.; Иван Коларов - член на Съвета на директорите - 3660 лв.
Справка в Камарата на строителите сочи, че за 2017-та година то е имало 228 души персонал, година по-късно той е увеличен на 293, а за миналата година дружеството е вече с 355-членен персонал.
В актуализацията на тазгодишния бюджет е записано, че се осигуряват допълнително 765,7 млн. лв. за пътища. От тях 49,5 млн. лева – за неотложни укрепителни дейности по 74 свлачища; 368 млн. лв. за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа; 137,4 млн. лв. за АМ „Струма“; 204,3 млн. лв. за ремонтни дейности по автомагистралите „Хемус“ „Тракия“, „Люлин“ и „Струма“.