Дотук очертахме 1 година на системна липса на контрол, една картина, позволила натрупване на огромни дефицити в системата - било чрез неплащане, било чрез кражба. Това каза служебният финансов министър Асен Василев.
Още: БХРА: Държавата за пореден път абдикира от туризма и от гражданите
Още: Виктор Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на "Лукойл" в Бургас
Има 10 млрд. лева отписани задължения за 2017 - 2020 г., 160 млн. лева само на една фирма, 100 фирми с 2 млрд. лева, за миналата година само 2-3 млрд. лева дупка от данъци от бизнеса. В хазната има теч от 2 до 3 милиарда на година, заяви финансовият министър.
От днес започва системната работа, за да се решат тези проблеми, по думите му. "Защото, ако не предприемем действия, няма да има пари нито за пенсии, нито за здравеопазване, нито за образование. Затова започваме проект по електронно фактуриране и ще се прави предрегистрационен ДДС контрол на фирмите, за да не се създават фирми, чиято единствена цел е да се точи ДДС", допълни Василев.
Предвидени са и други мерки за подобряване на събираемостта.
Още: В Русия забраниха да се прогнозира цената на бензина
Още: Франция включи нов ядрен реактор за пръв път от 25 години
"Дотук очертаната картина е силно притеснителна за мен. Това е на картина на системно несъбиране на данъчни постъпления, на премахнат данъчен контрол. Една картина, позволила да се натрупа огромни дефицити в системата – било чрез измами, било чрез избягване на плащане", посочи министърът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Окончателно: ЕК не видя проблеми и нарушения в договора ни с "Боташ"
Преди 3 години, гражданското движение "БОЕЦ" оповести данни, според които за периода 2000 - 2017 година имало 16 млрд. лева несъбран ДДС. Само че НАП опроверга тези данни - несъбрани били 5,8 млрд. лева, 16 млрд. лева са всички злоупотреби, но не и всички несъбрани, а Специализираната прокуратура се задоволи с обяснението на НАП и не стартира разследване.
За Агенция "Митници" Василев припомни, че през 2019 година е махнато звеното за последващ контрол в митниците – това означава, че веднъж щом стоките минат граница, Агенция "Митница" не може да прави проверки. Затова с Павел Тонев и неговия екип в доста бърз порядък, възстановяваме последващия контрол, заложихме и че всички служители на Агенция "Митници" с приемането на новия правилник и след това ежегодно ще минават проверка на доходи и имотно състояние. Те ще подписват декларация, с която се отказват от банкова тайна и позволяват на НАП да достига информация за техни имоти в страната и в чужбина. Така ще вкараме прозрачност и доверие, съобщи Асен Василев.
Вземане на нов дълг не би следвало да се наложи през юни и юли. Въпреки това съм помолил колегите да подготвят издаванията на дълг, макар че в момента такава нужда няма, каза Василев. При какви условия може да се взема външен заем, ПРИПОМНЕТЕ СИ ТУК!
Още: Швейцария ще има свободен достъп до пазара на ЕС
Още: Орбан заговори за тримесечна дерогация за руски газ за Европа (ВИДЕО)