Доставките на газ по „Северен поток 1“ бяха възобновени в четвъртък. Така синьото гориво отново се насочва към Германия след 10-дневната профилактика на съоръжението, което моментално провокира понижение в цената на газа. Само че говорим за 30% от възможния капацитет, като руският президент Владимир Путин заговори, че в момента не може да се пусне капацитет повече от 40%, което беше прието като изнудване от Европа.
Физическите потоци тази сутрин равняват на 29 289 682 кВтч, в интервала 08:00 - 09:00 ч. българско време, увеличение спрямо тези от час по-рано, равняващи се на 21 388 236 кВтч. Преди това потоците са нулеви, става ясно от сайта на оператора. Пълният дневен капацитет на "Северен поток" е 167 000 000 куб. метра т.е. сега са пуснати около 18%.
Към момента на подготвяне на материала фючърсите върху цените на газовите доставки за август поевтиняха до 149 евро за МВтч спрямо 155.038 евро на МВтч в края на вчерашната сесия, сочат данните на нидерландския газов хъб TTF.
Възобновяването на потоците дойде след като вчера "Газпром" съобщи в профила си в Telegram, че Siemens все още не е предоставил необходимите официални документи за доставката на ремонтирания в Канада газотурбинен двигател КС "Портовая". Като причина за забавянето Русия посочва наложените ѝ от Европа и Канада санкции.
Преди пускането на съоръжението отново в експлоатация, Европа бе подготвена за напълно спиране на газовите доставки на фона на позицията на континента по отношение на войната в Украйна и последвалите наложени санкции на Русия. ЕС се опасяваше, че потоците от синьо гориво ще спрат окончателно.
"Северен поток 1" пренася 55 млрд. кубически метра газ годишно през Балтийско море, се посочва в официалния сайт на оператора Nord Stream AG.