Доставките на газ по „Северен поток 1“ бяха възобновени в четвъртък. Така синьото гориво отново се насочва към Германия след 10-дневната профилактика на съоръжението, което моментално провокира понижение в цената на газа. Само че говорим за 30% от възможния капацитет, като руският президент Владимир Путин заговори, че в момента не може да се пусне капацитет повече от 40%, което беше прието като изнудване от Европа.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Физическите потоци тази сутрин равняват на 29 289 682 кВтч, в интервала 08:00 - 09:00 ч. българско време, увеличение спрямо тези от час по-рано, равняващи се на 21 388 236 кВтч. Преди това потоците са нулеви, става ясно от сайта на оператора. Пълният дневен капацитет на "Северен поток" е 167 000 000 куб. метра т.е. сега са пуснати около 18%.
Към момента на подготвяне на материала фючърсите върху цените на газовите доставки за август поевтиняха до 149 евро за МВтч спрямо 155.038 евро на МВтч в края на вчерашната сесия, сочат данните на нидерландския газов хъб TTF.
Възобновяването на потоците дойде след като вчера "Газпром" съобщи в профила си в Telegram, че Siemens все още не е предоставил необходимите официални документи за доставката на ремонтирания в Канада газотурбинен двигател КС "Портовая". Като причина за забавянето Русия посочва наложените ѝ от Европа и Канада санкции.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Преди пускането на съоръжението отново в експлоатация, Европа бе подготвена за напълно спиране на газовите доставки на фона на позицията на континента по отношение на войната в Украйна и последвалите наложени санкции на Русия. ЕС се опасяваше, че потоците от синьо гориво ще спрат окончателно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
"Северен поток 1" пренася 55 млрд. кубически метра газ годишно през Балтийско море, се посочва в официалния сайт на оператора Nord Stream AG.