Търговията между Европейския съюз (ЕС) и Русия е сведена до минимум, засегната от военната инвазия в Украйна и на фона на забраната за внос и износ на редица продукти. И вносът, и износът са намалели значително спрямо нивата им отпреди войната, информира европейската статистическа агенция Евростат.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Делът на Русия в общия внос в Евросъюза от трети страни намалява от 9,5 на сто през февруари 2022 г. до 2 на сто през септември 2023 г., сочат сезонно коригираните данни на Евростат.
През същия период общият износ на страните от ЕС за Русия намалява от 3,8 на сто до 1,4 на сто.
Още: ЕС може да приеме Молдова и Грузия без окупираните им от Русия територии
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Дефицит при търговията на ЕС с Русия
Дефицитът при търговията на Европейския съюз с Русия достигна паричен обем от 18,6 милиарда долара през март 2022 г. заради високите цени на енергийните продукти. След това търговският дефицит намаля, като през март 2023 г. достигна до около 100 милиона долара, след което не се промени съществено до септември 2023 г., когато нараства до 1 милиард долара, посочва Евростат.
Тези промени до голяма степен са обусловени от различната стойност всеки месец на продуктите, които са внесени от Русия в страните от ЕС, обясняват експертите.
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
Руският внос на горива и метали в ЕС
Ако бъде разгледан делът на Русия във вноса на Евросъюза от трети страни на горива и метали, то се отчита сериозен спад при вноса на руски природен газ, на минерални (нефтени) масла и на никел. Намалява и руският внос на желязо, както и на стомана.
При торовете обаче делът на вноса от Русия в ЕС се увеличава през третото тримесечие на 2023 г., след като намаля през предходното тримесечие. Делът на руските торове спрямо общия импорт на торове в ЕС от трети страни намалява от 27 на сто през третото тримесечие на 2021 г. до 17 на сто през същия период на 2022 г. През юли - септември 2023 г. този дял обаче отново се повишава до 27 на сто.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Още: Русия стяга "сенчест флот" за износ на зърно
Руският дял в общия внос на природен газ в ЕС от трети страни намалява значително (с 27 проценти пункта - п.п.) между третото тримесечие на 2021 г. и същото тримесечие на 2023 г. Същевременно е отчетено повишаване на дела при вноса на синьо гориво от САЩ (+14 п.п.), Норвегия (+ 7,6 п.п.) и Алжир (+5,5 п.п.).
При минералните масла за същия двугодишен период делът на руския внос в ЕС е намалял с 25 процентни пункта, докато се увеличава вносът от САЩ (+7 п.п.), Норвегия (+4 п.п.) и Саудитска Арабия (+2 п.п.).