Тайван планира сътрудничество за производство на полупроводникови чипове с три държави от Източна Европа. Тайван, който е огромен играч в света на технологиите, благодарение на компании като Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSMC), се превърна в една от надеждите за разрешаване на проблемите с недостига на полупроводници, който удари производството на автомобили и потребителска електроника навсякъде по света, предава Reuters.
При все, че TSMC строи завод за чипове за 12 млрд. долара в Аризона, САЩ, компанията не даваше сигнали, че има подобни инвестиционни намерения в Европа, въпреки, че ЕС се опитва да привлече подобни бизнеси на територията си.
Кунг Минг-хсин, който оглавява Националния комитет по развитие на Тайван, коментира пред медии след посещението си в Словакия, Чехия и Литва през миналия месец, че трите страни са изразили желание да работят съвместно с острова по производството на чипове.
Тайван ще изпрати работни групи в трите страни, който да изградят план за сътрудничество, като островът ще предостави и стипендии за техническо обучение, добави той.
„Цялата верига за доставки на полупроводници е огромна. Много държави могат да играят различна роля“, казва Кунг.
Тайван изразява благодарността си към трите държави за дарените ваксини против COVID-19, както и на Литва и Чехия, които подкрепиха Тайван срещу нарастващия политически натиск от страна на Китай.
Нито ЕС, нито страните членки, имат формални дипломатически взаимоотношения с Тайван, който въпреки, че има свое демократично управление, продължава да бъде обект на твърдения от страна на Китай, че е част от тяхната територия.
Европейската комисия предложи в миналото подкрепа за засилването на производството на чипове. Според Кунг, Европа ще изпита трудности да се справи сама.
"Поради, което се надяват да си сътрудничат с Тайван“, добавя той.