Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда поради очакванията за силно глобално търсене, включително в най-големия потребител в света – САЩ, предава Reuters. На пазара дадоха отражение и данните за донякъде лепкава инфлация в САЩ, които не промениха значително очакванията, че Федералният резерв може скоро да започне да намалява лихвите.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Фючърсите на сорта Брент поскъпна с 39 цента, или 0,48%, до 82,31 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 37 цента, или 0,48%, до 77,93 долара за барел.
ОЩЕ: Продължаващото напрежение в Близкия изток повлия на цените на петрола
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се придържа към прогнозата си за силен ръст в търсенето на петрол в световен мащаб – 2,25 млн. барела на ден през 2024 г. и с 1,85 млн. барела на ден през 2025 г. Организацията също повиши прогнозата си за икономически растеж за тази година.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Като друга индикация за здравословно търсене, запасите от суров петрол и горива в САЩ са намалели през миналата седмица, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Снимка: iStock
Анализаторите още смятат, че Федералният резерв може да започне да намалява лихвите през лятото, въпреки че потребителските цени в САЩ се повишиха стабилно през февруари поради по-високите разходи за бензин и подслон, което предполага известна нестабилност на инфлацията. По-ниските ставки подкрепят търсенето на петрол.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
„Рисковата среда до голяма степен остана невъзмутима, основавайки се на твърдото убеждение, че текущите пазарни оценки за намаление на лихвените проценти едва през юни ще свършат работа“, казва Йеап Джун Рон, пазарен стратег в IG.
ОЩЕ: Притесненията за търсенето на Китай определиха цените на петрола
Неочакваното понижение на запасите от суров петрол в САЩ и силните прогнози за растеж на ОПЕК също подкрепиха цените, каза той.
В бележка до клиентите анализаторите от Capital Economics отбелязаха, че още очакват Фед да започне да смекчава паричната си политика „около юни“.
Цените на петрола бяха под натиск през предходната сесия, след като Администрацията за енергийна информация на САЩ повиши прогнозата за вътрешния добив на петрол, но спадовете бяха ограничени поради очакванията, че съкращенията на добива от ОПЕК+ и неотдавнашната вълна от атаки с дронове срещу Русия, включително рафинерии, ще забавят глобалния растеж на предлагането.