Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще загуби ли щатският долар статута на световна резервна валута?

04 април 2022, 12:43 часа • 12062 прочитания

Макар САЩ да разполагат с най-мощната армия в света, най-силното оръжие на страната си остава нейната валута – щатският долар.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

След близо 80-годишна доминация на щатския долар, в наши дни САЩ са изправени пред възможността да загубят най-силното си предимство, тъй като статута на долара като резервна валута на света е поставен под въпрос, пише CNN.

Около 60% от световните валутни резерви, които възлизат на обща стойност от 12.8 трилиона долара, се поддържат именно в щатски долари, което дава на САЩ огромно предимство спрямо останалите страни.

Тъй като щатският дълг в долари е доста атрактивен за инвеститорите, лихвите по него са ниски. Реално САЩ набира финансиране от други държави в собствена си валута, което означава, че ако доларът загуби стойност с дългът се случва същото. Паралелно с това, бизнесът в САЩ може да реализира международни трансакции в долари без да заплаща разходи за обръщане в други валути.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Навярно най-важното предимство е свързано с това, че САЩ могат да режат достъпа на централни банки по света до щатския долар, което води до изолация и натиск над техните икономики.

Рагурам Раджан, бивш управител на Резервната банка на Индия, нарича тази сила „икономическо оръжие са масово унищожение”.

САЩ използваха това оръжие срещу Русия, след като замразиха валутни резерви на страната на обща стойност 630 млрд. долара и сериозно удариха стойността на руската рубла. Санкцията на САЩ бе в отговор на руското нахлуване в Украйна. Силата на щатския долар позволи на щатските управляващи да накажат Русия без да се налага намеса на американски военни в конфликта.

Но със силата идват и отговорностите. Когато бива използвано оръжие за масово унищожение, било то и чисто икономическо, това води до страх у хората. За да се защитят от същата съдба като на Русия, други държави предприемат откъсване от щатския долар, насочвайки инвестициите си към други валути.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Тези процеси започват да разклащат статута на долара като световна резервна валута.

Превръщането на долара в оръжие, може да доведе до неговата девалвация, смята Майкъл Харнет, стратег в Bank of America. Според него, „балканизацията на глобалните финансови системи” води до ерозиране на ролята на долара като резервна валута. Терминът „балканизация” често бива използван на запад, като синоним на „разделяне” или „разпокъсване”.

Ново проучване на Международния валутен фонд разкрива, че делът на долара в международните резерви намалява през последните две десетилетия. Това съвпада с времето, когато САЩ започна своята война срещу тероризма.

През този период, ¼ от спада в резервите са били насочени към китайския юан за сметка на щатския долар, докато останалите ¾ са преминали към валути на по-малки държави.

„Тези наблюдения дават сигнали как международната система може да се развие в бъдеще”, предупреждават авторите на доклада Серкан Арсланалп, Чима Симмпсън-Бел (и двамата от МВФ) и Бари Айхенгрийн от University of California Berkeley.

Русия и Китай също имат надежди да поведат развитието на международната система.

Руският президент Владимир Путин заплаши през миналата седмица, че може да прекъсне доставките на газ за държави, които откажат да разкрият сметки в рубли в руски банки, чрез които да се разплащат.

Европейският съюз получава около 40% от газа и 30% от петрола от Русия, като това прави трудно намирането на алтернативни решения за разплащанията.

Междувременно Саудитска Арабия е в разговори с Пекин за приемането на плащания в юани вместо в долари за доставките на петрол.

Ще загуби ли статута си щатският долар?

През последните две години, международната ситуация демонстрира, че в наши дни всичко е възможно. Така или иначе, възможността щатският долар да загуби статута си на световна резервна валута засега изглежда малко вероятна.

От една страна, алтернативите не са достатъчно добри. Китай влага в юана от години, но само 3% от световните разплащания се реализират в китайската валута, спрямо дял от 40% за щатския долар.

От друга страна, САЩ продължава да бъдат атрактивни за останалата част от света. Пазарът на акции в САЩ е най-големият и най-ликвиден в света, като чуждестранни капитали не спират да се наливат в страната. Преките чуждестранни инвестиции по света нарастват с 77% до 1.65 трилиона долара през 2021 година. В същото време, инвестициите в САЩ скачат с 114% до 323 млрд. долара, сочат данните на Конференцията на ООН за търговия и развитие.

Още: Какво се случва с най-амбициозния проект в света за национална виртуална валута?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес