Европейската централна банка (ЕЦБ) очаква икономиката на еврозоната да се възстанови през следващите тримесечия. Това заяви нейният управител Кристин Лагард на пресконференция след края на днешното заседание.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
На него ЕЦБ повиши по план основните лихвени проценти с нови 50 базисни пункта, въпреки опасенията от банковите сътресения през последните дни.
Байдън със специално обръщение след втори банков фалит само за дни
Лагард посочи, че икономиката на еврозоната е успяла да предотврати очакваното по-рано свиване през четвъртото тримесечие на 2022 г. и сега се очаква индустриалното производство да се повиши, докато пазарът на труда остава силен.
В същото време нарастващите заплати и спадащите енергийни цени вероятно "частично ще компенсират" загубата на покупателна способност, която много хора изпитват.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Ръководителят на ЕЦБ предупреди, че правителствените мерки, наложени за "защита на икономиката от въздействието на високите цени на енергията", трябва да бъдат временни и да бъдат оттеглени незабавно, след като цените паднат и рисковете намалеят.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Ще има ли последствия за еврозоната от американския банков срив?
Коментирайки възходящите рискове за инфлацията в еврозоната, Лагард каза, че очаква по-силното икономическо възстановяване в Китай да повиши търсенето и в еврозоната. Други фактори, които биха могли да допринесат за по-висока инфлация, са съществуващият натиск върху веригите на доставки и постоянното повишаване на инфлационните очаквания. От друга страна, отслабването на търсенето може да намали ценовия натиск, смята шефът на ЕЦБ.
Рисковете за икономическите перспективи пък са от по-слаб от очакваното икономически растеж, като според Лагард повишеното напрежение на финансовите пазари може да затегне кредитните условия по-силно от очакваното, както и да намали доверието.