Финансовият министър на САЩ Джанет Йелън заяви, че ценови таван на руския износ на петрол в диапазона от 60 долара за барел вероятно ще бъде достатъчен, за да намали енергийните приходи на Москва, като същевременно позволи рентабилно производство.
Йелън направи предложението в сряда, по време на събитие в рамките на срещите на Международния валутен фонд и Световната банка във Вашингтон. Тя каза, че САЩ и западните им съюзници все още обсъждат какъв да е механизмът за налагане на таван. Той е предназначен да накаже Владимир Путин за войната му в Украйна, като същевременно запази руския суров петрол на световния пазар.
В началото на септември финансовите министри от Групата на седемте (Г-7) обявиха официално, че са се споразумели да приложат таван на цените на руския петрол. Месец по-късно и страните от ЕС постигнаха съгласие за подобна мярка, която е включена в осмия пакет от санкции срещу Москва.
Поддръжниците на ограничението се стремят да го въведат на 5 декември, когато Европейският съюз ще започне да прилага поетапна забрана за руски суров петрол.
Йелън заяви, че през последните 5 до 7 години Русия е била склонна да произвежда и продава петрол в диапазона от 60 долара. "Така че със сигурност цена в този диапазон би била достатъчна, за да се смята, че Русия може да произвежда и продава петрол с печалба", каза тя, като добави, че производствените разходи на страната са ниски.
Наскоро руският суров петрол сорт „Уралс“ се търгуваше на цена от около 75 долара за барел, което представлява отстъпка от 17 долара спрямо бенчмарковите фючърси за сорта „Брент“.
Заместник-министърът на финансите на САЩ Уоли Адейемо заяви на конференция в Ню Йорк, че Русия се опитва да сключи договори на цени, които са много по-ниски от тази на „Брент“, което е знак, че дискусиите за таван имат известен ефект.
"Целта е да се предпази светът от последиците от глобален скок на цените на петрола", каза Йелън за тавана на цените.
ОЩЕ: Байдън предупреди Саудитска Арабия с "последици" заради свиването на производството на петрол