Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Русия вече не изнася петрол към Унгария, Чехия и Словакия. Какво ще прави Орбан?

09 август 2022, 14:39 часа • 13079 прочитания

Шестият пакет от санкции на ЕС срещу Русия, който включва и петролно ембарго, вече оказва влияние. Заради него, изпомпването на петрол от Русия към Унгария, Чехия и Словакия през най-дългия в света нефтопровод "Дружба" е спряно - защото руската "Транснефт" не може да плати транзитните такси на Украйна.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Информацията за спирането идва от Игор Демин, който е пресаташе на "Транснефт". По думите му пред РИА Новости, спирането от украинска страна е почнало още на 4 август. Транзитът на руски петрол през Беларус към Германия и Полша обаче засега не е спрян. Как няма проблем с транзитните такси към тези дестинации, не е ясно - вероятно причината е, че петролът минава през Беларус, не през Украйна.

Припомняме, че руският президент Владимир Путин вече подписа указ, според който руски банки може да откажат да извършат операция във валута на държава, която е замразила техни активи. Например - в американски долари или евро.

При обявяването на санкциите от Русия реагираха, че това няма да повлияе толкова на приходите от петрол в руския бюджет, защото цената се вдига и така ще се компенсира намаленото количество. Само че европейският сорт петрол "Брент" вече стигна до нива от под 95 долара за барел (днес, 9 август, е малко над 97 долара за барел), а американският суров петрол падна дори под 90 долара на барел (днес е малко над 91 долара). Руският сорт "Уралс" се движи с 30 долара по-ниско от "Брент"-а.

Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали

Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето

Макар актуалната енергийна тема в България да е за природния газ, петролът докарва повече приходи в руския държавен бюджет. Според експертни оценки, Русия плаща по около 250 000 000 долара на ден за войната на Путин в Украйна, но получава 1 000 000 000 евро от ЕС под формата на плащания за петрол и газ. Затова и от нова година две трети от вноса на руски петрол в ЕС ще бъде орязан. Изключението обаче е точно вносът през "Дружба" и именно затова Унгария се съгласи на европейските действия - при сегашното положение не е ясно как ще реагира унгарският премиер Виктор Орбан.

ОЩЕ: Мислехме си, че е шега, че "Газпром" ни спира доставките

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес