Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рисковете за доставките и геополитическото напрежение определиха цените на петрола

18 март 2024, 10:10 часа • 1771 прочитания

Цените на петрола се повишават в понеделник, продължавайки ръстовете си от миналата седмица, когато цените се повишиха с близо 4% поради признаците за затягане на предлагането. Рисковете нараснаха и зарадин нови атаки срещу енергийната инфраструктура на Русия, предава Reuters.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Фючърсите върху суровия лек петрол Брент с доставка за май поскъпват с 32 цента, или 0,4%, до 85,66 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI се повиши с 40 цента, или 0,5%, до 81,44 долара. По-активният договор с доставка за май за WTI се търгува с 37 цента, или 0,5%, повече до 80,95 долара за барел.

Фючърсите върху международния бенчмарк Брент с доставка за май поскъпват с 32 цента до 85,66 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI прибавят 40 цента до 81,44 долара за барел. По-активният контракт с доставка за май за WTI се търгува с 37 цента повече до 80,95 долара за барел.

ОЩЕ: Петролните и газови гиганти в Северно море сериозно изостават с климатичните промени

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„Ударите върху руски рафинерии добавиха рискова премия от 2-3 долара за барел към суровия петрол миналата седмица“, коментира Вандана Хари, основател на компанията за анализи на петролния пазар Vanda Insights.

„Но за следващото съществено движение нагоре или надолу суровият петрол ще изчака нови сигнали“, добави Хари.

Снимка: iStock

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

В неделя при един от ударите избухна кратък пожар в рафинерията Славянск в Каснодар, която обработва 8,5 млн. метрични тона суров петрол на година, или 170 000 барела на ден.

Анализ на Reuters установи, че нападенията са спрели около 7% от руския капацитет за рафиниране през първото тримесечие. Рафиниращите комплекси преработват и изнасят сортове суров петрол на различни пазари, включително Китай и Индия.

ОЩЕ: Цените на петрола са напът да отбележат седмичен ръст

В Близкия изток израелският премиер Бенямин Нетаняху потвърди в неделя, че ще продължи с плановете за нахлуване в анклава Рафах, където са намерили убежище над 1 млн. души, принудени да напуснат дома си. Той обяви това, въпреки натиска от съюзниците на Израел. Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че крачката ще направи мира в региона „много труден“.

Тази седмица инвеститорите наблюдават изхода на двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ, която приключва в сряда. То ще донесе повече яснота кога ще бъдат понижени лихвите, казва Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG.

Фед вероятно ще запази лихвите непроменени този месец, а възможността за понижения на лихвите на заседанието през юни е несигурна, коментира той.

Снимка: iStock

По-ниските лихви ще стимулират търсенето в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, подкрепяйки цените на петрола.

И двата бенчмаркови петролни контракта отбелязаха ръстове миналата седмица, въпреки спада в петък. Цените на петрола се колебаеха през по-голямата част от миналия месец, но в четвъртък доклад за силно търсене от Международната агенция за енергия тласна цените до най-високото им ниво от ноември.

ОЩЕ: Продължаващите опасения около предлагането определиха цената на петрола

Агенцията, която представлява индустриализирани страни, повиши прогнозата си за търсенето за четвърти път от ноември, след като нападенията на хутите в Червено море се принуждават превозвачи на суров петрол и горива да се отклоняват от обичайните си маршрути, намалявайки достъпния за потребителите петрол. За първи път МАЕ прогнозира също лек дефицит на предлагане тази година вместо излишък.

Търсенето на гориво в САЩ също подкрепи цените, след като рафинериите завършиха някои проекти.

Към края на търговията в петък Брент и WTI бяха нагоре съответно с 11% и 13% през 2024 г.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес