Цените на петрола се повишават в понеделник, продължавайки ръстовете си от миналата седмица, когато цените се повишиха с близо 4% поради признаците за затягане на предлагането. Рисковете нараснаха и зарадин нови атаки срещу енергийната инфраструктура на Русия, предава Reuters.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Фючърсите върху суровия лек петрол Брент с доставка за май поскъпват с 32 цента, или 0,4%, до 85,66 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI се повиши с 40 цента, или 0,5%, до 81,44 долара. По-активният договор с доставка за май за WTI се търгува с 37 цента, или 0,5%, повече до 80,95 долара за барел.
Фючърсите върху международния бенчмарк Брент с доставка за май поскъпват с 32 цента до 85,66 долара за барел. Контрактите върху американския лек суров петрол WTI прибавят 40 цента до 81,44 долара за барел. По-активният контракт с доставка за май за WTI се търгува с 37 цента повече до 80,95 долара за барел.
ОЩЕ: Петролните и газови гиганти в Северно море сериозно изостават с климатичните промени
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
„Ударите върху руски рафинерии добавиха рискова премия от 2-3 долара за барел към суровия петрол миналата седмица“, коментира Вандана Хари, основател на компанията за анализи на петролния пазар Vanda Insights.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
„Но за следващото съществено движение нагоре или надолу суровият петрол ще изчака нови сигнали“, добави Хари.
Снимка: iStock
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
В неделя при един от ударите избухна кратък пожар в рафинерията Славянск в Каснодар, която обработва 8,5 млн. метрични тона суров петрол на година, или 170 000 барела на ден.
Анализ на Reuters установи, че нападенията са спрели около 7% от руския капацитет за рафиниране през първото тримесечие. Рафиниращите комплекси преработват и изнасят сортове суров петрол на различни пазари, включително Китай и Индия.
ОЩЕ: Цените на петрола са напът да отбележат седмичен ръст
В Близкия изток израелският премиер Бенямин Нетаняху потвърди в неделя, че ще продължи с плановете за нахлуване в анклава Рафах, където са намерили убежище над 1 млн. души, принудени да напуснат дома си. Той обяви това, въпреки натиска от съюзниците на Израел. Германският канцлер Олаф Шолц заяви, че крачката ще направи мира в региона „много труден“.
Тази седмица инвеститорите наблюдават изхода на двудневното заседание на Федералния резерв на САЩ, която приключва в сряда. То ще донесе повече яснота кога ще бъдат понижени лихвите, казва Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG.
Фед вероятно ще запази лихвите непроменени този месец, а възможността за понижения на лихвите на заседанието през юни е несигурна, коментира той.
Снимка: iStock
По-ниските лихви ще стимулират търсенето в САЩ, най-големият потребител на петрол в света, подкрепяйки цените на петрола.
И двата бенчмаркови петролни контракта отбелязаха ръстове миналата седмица, въпреки спада в петък. Цените на петрола се колебаеха през по-голямата част от миналия месец, но в четвъртък доклад за силно търсене от Международната агенция за енергия тласна цените до най-високото им ниво от ноември.
ОЩЕ: Продължаващите опасения около предлагането определиха цената на петрола
Агенцията, която представлява индустриализирани страни, повиши прогнозата си за търсенето за четвърти път от ноември, след като нападенията на хутите в Червено море се принуждават превозвачи на суров петрол и горива да се отклоняват от обичайните си маршрути, намалявайки достъпния за потребителите петрол. За първи път МАЕ прогнозира също лек дефицит на предлагане тази година вместо излишък.
Търсенето на гориво в САЩ също подкрепи цените, след като рафинериите завършиха някои проекти.
Към края на търговията в петък Брент и WTI бяха нагоре съответно с 11% и 13% през 2024 г.