Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) повиши годишните си прогнози за потенциалния растеж на ядрената енергия през следващите десетилетия. Стъпката, която се слува за втора поредна година, е отражение на промяната в глобалните дебати за енергията и околната среда на фона на нарастващите опасения относно енергийната сигурност и климатичните промени, посочва на своя сайт МААЕ, цитирани от БТА.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
В най-новата си прогноза за развитието на глобалния ядрен капацитет до 2050 г. агенцията, част от Организацията на обединените нации (ООН), предвижда 10 процента повече електроенергия, генерирана от атомно делене в сравнение с миналогодишния си доклад.
При най-благоприятния сценарий МААЕ предвижда удвояване на инсталираната мощност, която ще достигне 873 гигавата (GW) през 2050 година. Към момента глобалният ядрен капацитет се равнява на 390 гигавата (GW), съобщават експертите.
Те посочват, че за да се постигне това, "трябва да се преодолеят много предизвикателства", посочвайки като пример регулаторна хармонизация.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Освен това е необходимо да бъде постигнаят "напредък в управлението на високоактивни радиоактивни отпадъци", които са получени в резултат на преработката на отработеното ядрено гориво и не подлежат на рециклиране.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Според новите прогнози и при положение че производството на електроенергия нарасне с 85 процента през следващите три десетилетия, ядрената енергия може да допринесе с около 14 процента към производството на електричество в световен мащаб до 2050 година.
Сега ядрената енергия осигурява около 10 процента от световната електроенергия. На въглищата се пада 37-процентов дял, което им отрежда ролята на "доминиращ източник на енергия". Делът на слънчевата и вятърната енергия нарасна бързо през последните години, като през миналата година достигна 9 процента, посочват още експертите.