Възможно ли е ограничаване на цената на руския петрол по административен начин? Според консултантска организация в сферата на енергетиката отговорът е "не".
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Предложението за налагането на ценови таван на руския нефт е „абсурдна идея“, която може да рефлектира върху САЩ и другите страни от Г-7. Това посочва един от директорите на щатската неправителствена организация "Институт за анализ на глобалната сигурност".
„Според мен това е абсурдна идея“, заявява ръководителят Гал Луфт в интервю за CNBC.
Предложението не отчита факта, че „петролът е взаимозаменяема стока“, казва той. Това са стоки, които притежават способността да се заменят взаимно на пазара, поради подобни свойства, един и същ обхват и да отговарят на единните нужди на потребителите, което означава, че цените на два барела петрол би трябвало да бъдат еднакви.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
САЩ се стремят да поставят ценови таван на руския нефт, за да намалят приходите на федерацията, които тя би могла да използва за финансиране на войната в Украйна. Същевременно стремежът цели и понижаване на цената за потребителите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Луфт обаче сравнява плана с идеята купувач да отиде до магазин и да даде по-малко пари на касиера от обявената цена. „Пазарът за петрол не работи така“, казва той. „Това е много сложен пазар и цените не могат да бъдат понижени насила“.
Най-вероятният сценарий е Русия да ограничи производството си и да създаде изкуствен недостиг на гориво на пазара, предвижда Луфт.
Европейските и американските потребители ще очакват да платят 40 долара за барел, а всъщност ще им се наложи да платят 140 долара, предупреждава той.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
САЩ и други страни обсъждат таван между 40 и 60 долара за барел, според информация на Bloomberg, позоваваща се на неназовани източници, запознати с темата.
„Не можеш да промениш законите на търсенето и предлагането“, когато става въпрос за взаимозаменяема стока, добавя Луфт. Цените на петрола са волатилни и бързо се покачиха, след като търсенето се увеличи след отпадането на пандемичните мерки.
Войната в Украйна допълнително изстреля цените на енергията нагоре. Причината са санкциите, които САЩ и ЕС наложиха. Най-голямата икономика в света забрани вноса на руски петрол, а в ЕС се предвижда постепенното налагане на ембарго върху руското гориво до края на годината.
Същевременно, някои страни-производителки се намират в затруднено положение, що се касае увеличаване на добива.
Луфт не е единственият скептик по отношение на налагането на ценови таван. Други също смятат, че Китай и Индия, които купуват рекордни количества евтин руски петрол, няма да подкрепят идеята за ценови таван.
По време на срещата на Г-20 в Бали миналата седмица, министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън нарече мярката „едно от най-силните оръжия“ за борба с инфлацията. Индонезийският ѝ колега Сри Муляни Индравати обаче смята, че проблемите произтичат от нарушенията в доставките и ценови таван не би ги разрешил.