Пазарите очакват с нетърпение новоизбраният президент на Аржентина Хавиер Милей да изложи програмата си, която предвижда болезнена шокова терапия, предаде Ройтерс.
Той спечели гласоподавателите с икономическия си план "бензинова резачка", предвиждащ съкращаване на държавните разходи и преодоляване на големия дефицит.
Още: Новият президент на Аржентина: Защо моторната резачка се превърна в неговия символ
Милей отново потвърди вчера идеите си за значително съкращаване на разходите, за да се справи с най-тежката икономическа криза в страната от две десетилетия и да понижи инфлацията, която се доближава до 150 на сто, макар и да предупреди, че ситуацията ще се влоши допълнително, преди да започне да се подобрява.
Няма пари
"Няма пари", повтори той нееднократно в първата си реч като президент, обещавайки да вземе сурови решения, макар и това да е болезнено за страната. "Предизвикателството пред нас е титанично", добави Милей.
Според анализаторите, той трябва да продължи с тази тежка реторика. Избирането му се отрази положително на акциите и облигациите през последните седмици.
"Най-големият риск през идните дни е, че сигналите не са достатъчно силни", обяви консултантската компания EcoGo в съобщение. "Сигналите трябва да включват твърда фискална политика и да дадат ясен сигнал за желанието да се проведат структурни реформи".
Очаква се Милей и икономическият министър Луис Капуто да обявят пакет от икономически мерки в началото на тази седмица, като инвеститорите очакват девалвация на песото, което сега се поддържа посредством валутен контрол, съкращаване на държавните разходи и потенциални приватизации.
"От ключово значение за новата администрация ще е да съживи бързо доверието", заяви икономистът Густаво Бер, добавяйки, че правителството се нуждае от социална и законова подкрепа, имайки предвид икономическите проблеми, които са на дневен ред и допълнително повишаващата се инфлация.
Икономическата картина е ужасяваща
"Макроикономическата картина е, нека кажем, най-малкото ужасяваща. Въпреки че инфлацията вече достигна най-високото си равнище за последните 30 години, всичко показва, че най-лошото тепърва предстои", отбеляза консултантската компания GMA Capital Research.
Още: Кристалина Георгиева: Готови сме да помогнем на Аржентина
Милей ще трябва да възстанови изчерпаните резерви на централната банка, които според оценката на анализаторите са нетни 10 милиарда долара в червена територия, да смекчи надигащата се рецесия, да понижи бедността с 40 на сто и да преструктурира програмата за 44 милиарда долара с Международния валутен фонд (МВФ).