Португалската агенция за опазване на околната среда даде зелена светлина за разработването на огромна литиева мина, която може да стане най-голямата в Западна Европа и да даде тласък на разрастващата се индустрия за електрически автомобили на континента.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Още: Как Европа ще си набави "бялото злато"?
Смята се, че южноевропейската държава разполага с най-големите запаси от литий на континента - жизненоважна суровина за производството на батерии, които захранват електрическите превозни средства, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Тъй като литият се добива предимно в Австралия и Южна Америка, а Китай доминира във веригата за доставки, решението на екологичния регулатор може да засили независимите доставки на Европа на желаната суровина.
Агенцията заяви, че проектът "Барозу" в Северна Португалия, който е собственост на британската група Savannah Resources, е получил "положителна декларация за въздействие върху околната среда при няколко условия".
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Първоначалното предложение е било "значително променено" с цел опазване на водните пътища и биоразнообразието, се казва в изявлението на агенцията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Savannah Resources заяви, че одобрението е "ключово решение", което позволява на проекта да премине към следващия етап от процеса на екологично лицензиране.
"Това е изключително важна стъпка напред не само в развитието на проекта, но и в развитието на индустрията за литиеви суровини в Португалия", заяви главният изпълнителен директор на компанията Дейл Фъргюсън.
Европейският съюз се надпреварва да изгради собствена верига за доставки на електрически превозни средства - от добива на суровини до изграждането на заводи за батерии - като е определил краен срок за постепенно прекратяване на продажбата на нови превозни средства, задвижвани с изкопаеми горива, до 2035 г.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии