Реалният растеж на БВП на Украйна достига 2,4% в сравнение с минус 29,1% в края на 2022 г., като инфлацията намалява и условията на валутния пазар се подобряват. Това се посочва в документ на МВФ, публикуван в петък след първия преглед на програмата Механизъм за разширено финансиране за Украйна, съобщи "Укринформ".
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
"Последният анализ на данните показва по-стабилна икономическа активност, отколкото към момента на одобрението на програмата", се казва в документа, цитиран от БГНЕС.
Темпът на растеж на реалния БВП през 2022 г. е ревизиран нагоре (от минус 30,3% на минус 29,1%). Това се дължи на по-силната динамика през четвъртото тримесечие на миналата година, когато домакинствата и компаниите в Украйна се адаптираха по-добре към прекъсването на тока.
Следете развитието на войната в Украйна тук
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
През първото тримесечие на 2023 г. растежът на БВП се увеличи до плюс 2,4%, което показва значително възстановяване на икономическата активност, както и по-нататъшна адаптация на бизнеса и домакинствата по време на войната на Русия. Проучванията на предприятията потвърждават подобряването на настроенията, пише в документа.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
От друга страна, разрушаването на язовир Каховка се споменава като непредвиден риск, който може да повлияе на растежа чрез загуба на обработваема земя, миграция и прекъсване на промишлените съоръжения, включително поради липса на вода и електричество.
Нивото на инфлация в Украйна към май 2023 г. намаля до 15,3% на годишна база от 26,6% в края на 2022 г. Базисната инфлация (без промените в цените на храните и електроенергията) също падна до 15,6% през май от 22,6% в края на 2022 г.
Според МВФ това отразява усилията за оптимизиране на доставките на храни и горива, бързото възстановяване на енергийния сектор след атаките на Русия и укрепването на обменния курс на гривната.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Отбелязва се, че тарифите за електроенергия за домакинствата ще се увеличат с над 60% от юни, но това няма да окаже малко влияние върху инфлацията поради ниската база.