Международният валутен фонд натиска Ел Салвадор да се откаже от биткойн като легално платежно средство, сочи изявление на организацията.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Директорите на МВФ посочват, че има „големи рискове свързани с употребата на биткойн за финансовата стабилност, финансовата почтенност и потребителската защита, както и за прилежащите фискални задължения“.
Докладът на МВФ, който бе публикуван след двустранни разговори с Ел Салвадор, подтиква властите на страната да стесни обхвата на биткойн законодателството си, премахвайки статуса на криптовалутата като легално платежно средство, предава CNBC.
През септември 2021 година, страната от Централна Америка стана първата държавата в света, която направи биткойн легално платежно средство и де факто национална валута, редом до щатския долар.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Президентът на Ел Салвадор Найб Букеле (на снимката), който е обвързал политическото си бъдеще с биткойн експеримента на страната, добави стотици биткойни към баланса на страната през последните месеци. В края на миналата седмица, президентът публикува в Twitter, че придобива допълнителни биткойни на стойност 15 млн. долара „действително евтино“ заради спада на цените на виртуалните валути. Биткойн поевтиня с около 50% спрямо историческия си рекорд от ноевмри миналата година.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Докладът на МВФ посочва, че някои директори на институцията изразяват притеснения относно рисковете, свързани с издаването на държавни облигации на база биткойн, имайки предвид плана на президента да набере дълг в размер на 1 млрд. долара чрез „биткойн облигации“ в партньорство с частната компания за дигитални активи Blockstream.
Плановете на Ел Салвадор включват и пускането на анционален виртуален портфейл на име Chivo, който да предлага на гражданите трансакции без такси и бързи трансгранични разплащания. Около 70% от населението на Ел Салвадор няма достъп до традиционни финансови услуги, поради което на Chivo се гледа като алтернатива, която може да включи все повече хора в света на финансовите услуги.
Директорите на МВФ са съгласни, че портфейлът Chivo може да има положителна роля по отношение на включването на населението към пазара на финансови услуги, макар да посочва, че това трябва да се случи под стриктна регулация.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Много граждани на Ел Салвадор съобщават за случаи на кражби на идентичността, при които хакери използват техният национален идентификационен номер за да отварят портфейла Chivo, опитвайки се да получат безплатни биткойни на стойност 30 долара, които правителството обещава на всеки, които започне да използва новият дигитален портфейл.
Вече четвърти месец МВФ изразява несъгласие с биткойн експеримента на Ел Салвадор.
Това се случи и в доклада на МВФ през ноември, като отново организацията бе категорична, че биткойн не трябва да се използва за легално платежно средство.
Ел Салвадро се опитва от началото на 2021 година да си осигури заем в размер на 1.3 млрд. долара от МВФ.
Според МВФ, „неустойчивият път“, по който е поел Ел Салвадор ще вдигне публичният дълг на страната до 96% от БВП през 2026 година.