Приходите на Русия от петрол и газ през април 2024 г. ще бъдат почти двойно по-високи от тези през същия месец на миналата година. В сравнение с март 2024 г. пък е отчетен само лек спад, съобщи "Ройтерс" на 24 април.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Цифрите
Според изчисленията на информационната агенция общият размер на приходите възлиза на 1,292 трилиона рубли (около 14 млрд. долара) - в сравнение с 648 млрд. рубли (7 млрд. долара) през април 2023 г.
Още: Украйна атакува, руски петролни рафинерии горят (ВИДЕО)
Това е малко по-малко от 1,308 трилиона рубли (14,1 млрд. долара), генерирани през март 2024 г.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Работят ли санкциите?
Данните показват, че западните санкции, насочени срещу петролната и газовата промишленост на Москва, не са толкова ефективни, колкото се очакваше.
Интересно е, че няма особен спад в приходите и въпреки украинските удари по руски петролни рафинерии: Унищожени са 26 000 куб. м руско гориво при удара в Смоленск: Украинското разузнаване (ВИДЕО).
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
През декември 2022 г. ЕС, САЩ и страните от Групата на седемте (Г-7) наложиха ценови таван от 60 долара за барел на руския петрол, доставян по море, като част от усилията за намаляване на приходите на Москва от изкопаеми горива.
Още: Борисов забранява руския газ: Експерти говорят в парламента (ВИДЕО)
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Макар мярката първоначално да беше успешна, Русия в крайна сметка успя до голяма степен да избегне последиците, като използва „сенчест флот“ от незастраховани танкери.
Снимка: iStock
На 22 април шведският външен министър Тобиас Билстрьом заяви, че предстоящият 14-и пакет от санкции на ЕС трябва да ограничи възможността на Русия да заобикаля петролните санкции чрез своя „сенчест флот". Европейският блок вече прие 13 пакета в отговор на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
По-рано този месец изпълнителният заместник-председател на ЕС Валдис Домбровскис заяви, че 14-ият пакет е в процес на разработване и вероятно ще включва мерки, насочени към заобикалянето на санкциите от страна на Русия, по-специално по отношение на морската търговия с петрол.
Още: Макрон на думи е твърд към Москва, а Франция увеличава вноса на руски газ