Правителствата трябва да се погрижат за най-бедните. Това заяви председателят на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева в обръщение на азиатския форум "Боао".
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
"Сътрудничеството върви ръка за ръка със солидарността за най-нуждаещите се", каза още тя и припомни, че през последните три години уязвимите държави и хората с ниски доходи бяха засегнати най-тежко.
"Трябва фискална политика, осигуряваща целенасочена подкрепа на най-нуждаещите се или на най-засегнатите от продоволствената несигурност или кризата с разходите за живот", подчерта председателят на МВФ, цитирана от БТА.
И Кристалина Георгиева опроверга служебния кабинет за фалит на държавата (СНИМКА)
Кристалина Георгиева прогнозира, че 2023 г. ще бъде трудна година, в която глобалният растеж ще спадне под 3%.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
"Последиците от войната в Украйна и затягането на паричната политика продължават да се проявяват. Бързият преход от продължителен период на ниски лихвени проценти към много по-високи - необходими за борба с инфлацията - неизбежно предизвика сътресения в банковия сектор в някои развити икономики и направи избора на политика още по-труден", каза тя в обръщението си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
"Сътрудничеството вече преобрази световната икономика, като задълбочи търговската интеграция, което повиши доходите и стандарта на живот в целия свят. През последните 40 години световната икономика се утрои, а нововъзникващите и развиващите се страни се увеличиха четири пъти, което ги прави най-облагодетелстваните. Само в Китай 800 млн. души са се измъкнали от бедността, тъй като страната става все по-интегрирана в световната икономика. Огромно постижение по всички показатели!", заяви Георгиева.
Председателят на Международния валутен фонд уточни, че ползите от глобализацията не са разпределени по равно между страните и хората. "Решаването на тези проблеми изисква прагматичен подход - да работим заедно там, където това е най-важно, например да съживим международната търговия по справедлив начин и да диверсифицираме веригите за доставки само въз основа на икономическата логика, но не и извън нея", посочи тя.