Китайският износ за месец юли надмина очакванията на икономистите, тъй като понастоящем страната се стреми да възстанови пострадалата си от последните COVID ограничения икономика.
Износът отбеляза ръст от 18% на годишна база, като общата му стойност възлиза на 2.25 трлн. юана (около 330 млрд. долара). За сравнение, през юни ръстът се равнява на 17.9%, като много анализатори прогнозираха ръст за миналия месец от 15.0%, предава Reuters.
Същевременно търговският излишък на Китай се увеличи до рекордните 682.69 млрд. юана (около 101 млрд. долара), ръст от 90.9%, става ясно от сайта на Главната митническа администрация на Китайската народна република, цитирана от китайската финансова държавна медия Securities Times.
„Ръстът на износа продължава да изненадва и помага на китайската икономика в трудната година, тъй като вътрешното търсене остава ниско.“, казва Джан Джъуей, главен икономист в Pinpoint Asset Management, цитиран от Reuters.
Вносът обаче се е увеличил едва с 2.3% на годишна база, като това е по-ниско от очакванията за увеличение от 3.7%, което показва слабо вътрешно търсене.
Активността в китайския производствен сектор през юли отбеляза най-слабото темпо на растеж от началото на пандемията през 2020 г., което показва, че възстановяването на икономиката ще бъде по-бавно от очакваното.
Върху този проблем се прибавя и нарастващата външна несигурност. Забавянето на световна икономика, високата инфлация в Европа и САЩ и повишаването на лихвените проценти от страна на много централни банки изправят китайските износители пред предизвикателство.
„Разтревожен съм от въздействието на растящата инфлация в САЩ и покачващото се напрежение между Китай и САЩ върху износа на нашата фирма“, казва Дзин Чаофън, генерален мениджър в Nicesoul, един от най-търсените производители на ратанова градинска мебел в Amazon, цитиран от Reuters.
„Ако мита като тези от ерата на Тръмп бъдат наложени отново, това ще нанесе удар на нашия бизнес“, казва Дзин, добавяйки, че компанията отбелязва ръст на експортните цени от 70-80% на годишна база през юли.
Китайските власти заявиха миналия месец, че са готови да се откажат от целта за годишен растеж от 5.5% за 2022 г., която според анализаторите изглеждаше недостижима, след като ограниченията забавиха ръста на китайската икономика до 0.4% през второто тримесечие.
В края на юли Международният валутен фонд намали прогнозата си за растеж на икономиката на Китай за 2022 г. до 3.3%, спрямо 4.4% през април, изтъквайки негативното влияние на COVID ограниченията и кризата в имотния сектор на страната.