Банките в Афганистан се намират пред прага на колапс, тъй като броят на хората, които не могат да погасяват заемите си расте с огромна скорост, нивото на депозитите е твърде ниско, а сривът на ликвидността може да причини пропадане на финансовата система до месеци. Това алармират от ООН в нов доклад, призовавайки за спешни действия по оказване на подкрепа на афганистанската банкова система.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Според доклада на Програмата на ООН за развитие, видян от Reuters, икономическата цена от евентуален колапс на банковата система в Афганистан и негативният социален ефект от това ще бъдат „колосални”.
Афганистан загуби голяма част от чуждестранната си подкрепа след като талибаните поеха властта в средата на месец август. Това остави икономиката на страната в режим на свободно падане. Банковата система бе подложена на масивен удар в резултат на масовото теглене на спестявания от страна на граждани и бизнес, което принуди поставянето на седмични лимити на сумите, които могат да бъдат изтеглени, пише CNN.
„Финансовите и банковите разплащателни системи на Афганистан са в хаос. Проблемът с управлението на банките трябва да бъде разрешен бързо, за да се подобри ограниченият производствен капацитет на Афганистан и да се предотврати колапс на банковата система.”, пише в доклада.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Намирането на начин за подкрепа на банките в страната обаче е трудно начинание, главно поради международните санкции наложени върху лидерите на талибаните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
„Трябва да намерим начин да се уверим, че ако подпомогнем банковия сектор, няма да подкрепим талибаните”, коментира Абдула Дардари, директор на Програмата на ООН за развитие в Афганистан.
По думите му, настоящата ситуация изисква нестандартно мислене. „Това, което беше немислимо преди три месеца, сега трябва да стане мислимо”, казва той.
Афганистанската банкова система беше уязвима и преди талибаните да вземат властта. Но след като чуждестранната подкрепа пресъхна, афганистански активи за милиарди замръзнаха зад граница, като ООН и други групи за подкрепа не успяват да намерят начин за вкарване на достатъчно пари в страната.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Под дюшека
Предложението на Програмата на ООН за развитие за спасяването на банковата система включва застрахователна схема, която да гарантира депозитите в страната, мерки за осигуряването на ликвидност в краткосрочен и средносрочен план, както и кредитни гаранции и възможност за отсрочване на вноските по заемите.
„Координацията с международните финансови институции, с техния богат опит в афганистанската финансова система, би била от решаващо значение за този процес”, посочват от ООН, имайки предвид Световната банка и Международния валутен фонд.
ООН предупреждаваше постоянно, че откакто талибаноте взеха властта, икономиката на Афганистан е изправена пред колапс, която най-вероятно допълнително ще засили бежанската криза. Ако банковата система се срине, възстановяването й може да отнеме десетилетия, алармират от ООН.
Афганистански афган е валутата на Афганистан, издавана от Централната банка на страната; Снимка: iStock
Според доклада, ако тегленето на депозитите продължи с настоящото темпо, около 40% от влоговете в Афганистан ще се изпарят до края на годината, въпреки наложените лимити за теглене.
Банките в страната са спрели да отпускат нови кредити, а необслужваните заеми са скочили близо два пъти до дял от 57% към края на септември.
„Ако този темп на растеж при необслужваните заеми продължи, банките може да нямат шанс за оцеляване през следващите 6 месеца.”, казва Дардари, добавяйки, че това е оптимистичната прогноза.
Ликвидността също е огромен проблем. Афганистанските банки разчитат на физически доставки на щатски долари, които спряха да се осъществяват. Местната афганистанска валута също е под натиск, тъй като в обращение има афганистански афгани на стойност едва 500 млн. долара, въпреки, че по статистика трябва да бъдат около 4 млрд. долара, става ясно от думите на Дардари.
„Останалата част седи под дюшека или под възглавницата, защото хората са уплашени”, казва той. Тъй като ООН се стреми да предотврати глада в Афганистан, Дардари предупреждава за последиците от банковия колапс за търговското финансиране.
„Афганистан миналата година внесе стоки и услуги на стойност около 7 млрд. долара, предимно хранителни продукти... Ако няма търговско финансиране, прекъсването ще бъде огромно. Без банковата система нищо от това не може да се случи.", добавя той.