Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Илон Мъск: Три проблема трябва да бъдат решени преди да придобия Twitter

21 юни 2022, 16:55 часа • 2630 прочитания

Изминаха 2 месеца откакто гръмна новината, че най-богатият човек в света Илон Мъск ще придобие социалната медия Twitter срещу 44 млрд. долара. Процесът по финализиране на дадена сделка обаче обикновено изисква доста време. Още повече, че новината разбуни духовете в САЩ, тъй като според някои Илон Мъск може да навреди на свободата на словото, а според други – милиардерът би се сдобил с прекалено голямо влияние.

Какво обаче мисли самият Илон Мъск? Според изпълнителния директор на Tesla и SpaceX, за да бъде финализирана сделката първо трябва да се решат три основни проблема, пише CNBC.

Съдбата на сделката стана доста несигурна през последните месеци, след като Мъск заплаши да се оттегли от споразумението, посочвайки проблеми с броя на фалшивите акаунти (регистрации на потребители, бел. ред.) в платформата. Ако това се случи, милиардерът ще трябва да плати 1 млрд. долара обезщетение за разваляне на сделката, като рискува срещу него да бъде повдигнато и съдебно дело.

Говорейки по време на събитие през тази седмица, организирано от Bloomberg, Мъск заяви, че има няколко „нерешени въпроси”, които трябва да бъдат разрешени преди да може да се пристъпи към финализиране на сделката.

Фалшиви акаунти

Мъск не остави в тайна притесненията си относно броя на фалшивите акаунти в Twitter. Опитите за манипулиране на социалните платформи в интернет чрез фалшиви регистрации и ботове не са нещо ново, но Мъск заяви, че иска повече яснота от Twitter за точния брой на реалните потребители.

Публично оповестените данни от Twitter посочват, че фалшивите и спам акаунтите оформят по-малко от 5% от активни потребители на дневна база, които подлежат на монетаризация.

Мъск обаче изразява съмнение относно тази цифра. „Все още очакваме решение по този въпрос, като въпросът е доста значителен”, казва Мъск.

През миналата седмица, Брет Тайлър, независим председател на борда на Twitter, коментира, че мениджмънта на компанията остава „ангажиран към трансакцията при уговорените условия”.

Дългово финансиране

Второто основно препятствие пред финализиране на сделката за Twitter, според Мъск, е размерът на дълга, който е необходим за финансиране на придобиването.

През месец май милиардерът се ангажира да плати 33.4 млрд. долара в брой на компанията. Той получи и обещание за дялово финансиране в размер на 7.1 млрд. долара от инвеститори включващи съоснователят на Oracle Лари Елисън и борсата за криптовалути Binance.

По думите на Мъск, останалата част от нужната сума ще бъде осигурена чрез банкови заеми. Въпреки, че Мъск е най-богатият човек в света, голяма част от състоянието му е под формата на акции в Tesla. Той е продал и заложил милиарди под формата на акции на Tesla като обезпечение на заемите.

Зелена светлина от акционерите

Третият основен проблем пред сделката е нуждата от одобрение от страна на акционерите на Twitter. Очаква се инвеститорите да гласуват по темата в края на месец юли или в началото на месец август тази година.

Дали Илон Мъск ще получи достатъчно подкрепа от акционерите засега остава неясно.

През миналия месец, някои акционери на Twitter заведоха дело срещу Мъск и самата компания заради хаосът около сделката.

„Ще се събере ли дълговата част? И ще гласуват ли тогава акционерите "за”?”, посочи Мъск.

Тези въпроси, заедно с броя на фалшивите акаунти, са „трите неща, които трябва да бъдат разрешени преди трансакцията да бъде завършена”, добавя милиардерът.

Още: Коя е най-добрата инвестиционна стратегия според милиардера Илон Мъск

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес