Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

И френската Engie заведе арбитраж срещу "Газпром"

22 февруари 2023, 11:42 часа • 1436 прочитания

Френската енергийна компания Engie е завела арбитражно дело срещу „Газпром“ във връзка с неизпълнението на договорените доставки на синьо гориво от страна на руската компания. Тя иска 1,3 млрд. евро от руснаците. Това се вижда от годишния финансов отчет на дружеството за 2022 г., цитиран от „Ройтерс“.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Споровете за изпълнение на дългосрочните договори са започнали, след като от 1 септември миналата година „Газпром“ спря количествата за основния доставчик на газ във Франция. Причината – той не е успял да плати за всички доставки, извършени през юли.

Engie е поредната компания, която завежда арбитраж срещу „Газпром“. Искът е подаден още в началото на четвъртото тримесечие на миналата година.

"Този ​​арбитраж е причинен от значително намаляване на доставките на „Газпром експорт“ за Engie от средата на юни 2022 г., последвано от едностранно решение на „Газпром експорт“ в края на лятото на 2022 г. да намали доставките за Engie поради разногласия между страните по приложението от споразуменията“, пише в отчета.

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

Компанията преоцени и своя дял от 9% в "Северен поток" на 90 млрд. евро, което е спад от 474 млн. евро през 2021 г., като се позова на повреди по тръбопровода и "повишен рисков профил" на единствения си до 2022 клиент за доставка на газ - руския монополист.

"Успяхме до голяма степен да елиминираме експозицията си към руския газ, използвайки нови доставчици", заяви главният изпълнителен директор на Engie Катрин Макгрегър, цитирана от "Ройтерс".

"Доставките на газ ще останат структурно недостатъчни поради прекъсването на руските газови потоци, докато не бъдат пуснати в експлоатация нови мощности за втечнен природен газ от 2026 г. нататък. Очакваме цените на енергията да останат доста нестабилни в краткосрочен и средносрочен план", добави тя.

Този месец стана ясно, че и чешката ЧЕЗ е завела арбитражно производство срещу „Газпром експорт“ и търси 45 млн. долара обезщетение.

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

През ноември миналата година финландският газов оператор Gasum спечели делото срещу "Газпром". Решението на арбитража е, че Финландия не е задължена да плаща в рубли, нито съгласно предложената от руска страна процедура.

И други компании от Европа - като германските Uniper и RWE - вече са завели дела или подготвят необходимите документи, за да потърсят международен арбитраж за отношения си с "Газпром".

Общо срещу "Газпром" има искове за 15 млрд. евро, като 12,5 млрд. евро се искат от Uniper, която преди войната купуваше по 20 млрд. куб. метра руски газ - за ЕС общо Русия годишно изнасяше около 170 млрд. куб. метра. Германската компания беше на ръба на фалит и получи държавна помощ от 29 млрд. евро.

Русия спря газовите доставки и на България през април 2022 г., след като Русия промени едностранно изискванията по договора и поиска плащане в рубли по нова схема през „Газпромбанк“. Правителството на Кирил Петков не се съгласи и затова Путин спря количествата, след което страната ни потърси алтернативи.

Според бившия енергиен министър Александър Николов Европейската комисия може да заведе общ арбитраж срещу Путин от името на всички страни членки. България също има всички права да получи невзетото количество или да заведе такъв арбитраж.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес