Наденички от тофу вместо от месо, соеви питки вместо пържоли, вегетариански бургери вместо кюфтета – за много германски домакинства вегетарианските или веганските заместители на месото вече са обичайна част от дневното меню, макар често да са по-скъпи от „оригинала“, предава ДПА.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Нарастващото търсене стимулира производството, а същевременно през 2023 г. консумацията на месо на глава от населението се очаква да спадне до исторически минимум.
По данни на германската статистическа служба Destatis през 2023 г. предприятията в Германия са произвели около 121 600 тона вегетариански или вегански заместители на месото, или с 16,6% повече спрямо предходната година. Спрямо 2019 г. производството е нараснало повече от двойно – с 113,8%.
ОЩЕ: Растенията или месото: Учени откриха, че веганството е заложено генетично
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Броят на предприятията, произвеждащи заместители на месото в Германия, също се повишава непрекъснато, като последните данни са за 67 през 2023 г. спрямо от 51 през 2022 г.
Консумацията на месо намалява от години
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Снимка: iStock
„Нарастващото търсене на заместители на месото е съпроводено от спад в консумацията на месо, който продължава и през 2023 г.“, отчита статистическото ведомство.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Според предварителните данни през 2023 г. в Германия са изконсумирани 51,6 кг месо на човек от населението. Това означава, че низходящата тенденция продължава – през 2022 г. това количество е 52 кг месо на човек от населението спрямо 60,9 кг през 2018 г.
Според проучване, проведено от одиторската компания PwC, значителна част от потребителите променят начина си на хранене с цел опазване на климата. Една трета (35%) от над 1000 потребители в Германия заявяват, че са консумирали по-малко червено месо през последните 6 месеца, а 1/5 (22%) казват, че през този период са консумирали по-малко млечни продукти.
От друга страна, консумацията на растителни продукти е във възход. Според проучването на PwC всеки четвърти консумира пресни плодове и зеленчуци много по-често, а 28% хапват повече боб и бобови култури, които се считат за значително по-щадящи климата от месото.
Снимка: iStock
За целите на анализа PwC 2 пъти годишно анкетира около 20 000 души в 31 държави, включително над 1000 души от Германия.
Въпреки нарастването на броя на заместителите на месото, този пазар още е нишов. По данни на Destatis през 2023 г. производството на месо е било почти 80 пъти по-голямо по стойност от производството на заместителите на месо (583,2 млн. евро), достигайки 44,8 млрд. евро.
Екологичната организация „Световен фонд за дивата природа“ (WWF) определя засилващото се отдръпване от месото като положителна тенденция.
ОЩЕ: Инфлацията в най-голямата икономика в Европа изненадващо се ускорява
„Ако разгледаме площта земя, необходима за производството на храни за хората, то 75% от нея се падат само на храни от животински произход като месо, мляко и яйца“, на производството на храни от животински произход се дължат и 69% от емисиите на парникови газове, свързани с храните, отбелязва организацията.
Германското подразделение на WWF обаче също предупреждава, че заместителите на месото обикновено са силно преработени храни, които само наподобяват месо чрез използването на многобройни добавки и сложни процеси. Същевременно храните на растителна основа, които са претърпели малка или никаква допълнителна обработка, са както по-полезни, така и често по-евтини, допълват експертите на екоорганизацията.