Европейският съюз не предвижда удължаване на споразумението за транзит на газ от Русия през Украйна след изтичането на настоящия договор в края на тази година. Вместо това Брюксел обмисля алтернативни доставки на синьо гориво за Европа, съобщава Bloomberg.
Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна
Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд
Според управляващите в ЕС, дори страни, които са най-зависими от доставките на руски газ, сред които са Австрия и Словакия, биха могли да намерят алтернативни доставки в случай на спиране на транзита на газ през Украйна, смятат източници на изданието.
Още: "От кухнята" на ЕС: Плашат Орбан още повече с отнемане на глас, Макрон има други намерения
В материала се посочва, че Европейската комисия е извършила предварителен анализ на възможните сценарии в резултат на прекратяването на транзитното споразумение. Този анализ включва анализиране на капацитета на други съществуващи връзки, като Турски поток, за да помогне за компенсиране на евентуален дефицит. Този въпрос ще бъде обсъден със страните-членки на ЕС през февруари, преди официалното представяне на плана на енергийните министри на среща в Брюксел на 4 март.
Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект
Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите
Освен това се обмислят и други начини, чрез които компании с договори след 2024 г. да осигурят доставките на газ през Украйна. Единият вариант е Русия да доставя газ до украинската граница и след това субект на ЕС да може да сключва споразумение с оператора на газопреносната система на Украйна за транспортиране на газ до Австрия, Словакия или Чехия.
Още: Заради снега в Русия: Храната изчезва от рафтовете в магазините
Още: Швейцарците подкрепиха на референдум соларните и вятърните електроцентрали
Още: Обрат с цената на петрола заради търсенето
Трябва да се отбележи, че неотдавна източник на РБК-Украйна от правителството в Киев заяви, че въпросът за транзита на газ през Украйна след 2024 г. в момента не се разглежда. Въпреки това, тъй като Киев се стреми да стане част от европейската газова мрежа, компаниите в страните от ЕС могат да поръчат транзитен капацитет от газопреносната система на Украйна.
Източникът на Bloomberg добавя, че на скорошната среща между премиера на Украйна Денис Шмихал и министър-председателя на Словакия Робърт Фицо не е обсъждан подробно въпроса за транзита на газ през следващата година. В отговор на въпрос на Фицо за удължаване на договора, Шмихал е казал на колегата си, че сегашното споразумение за транзит с Газпром, което изтича тази година, не може да бъде удължено.
Доставки на газ за Европа
Европейските страни все още получават руски газ през Украйна по договор за транзит, както и през Турция. Според Брюксел, блокът трябва да се стреми да намали зависимостта си от Москва за газ. Русия е вторият по големина доставчик на втечнен природен газ за Европа след САЩ.
Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец
Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии
Още: ЕК търси решение за украинските бежанци, което да бъде прието и в ЕС, и от Киев
Настоящото споразумение за транзит между НАК "Нафтогаз на Украйна" и руския "Газпром" беше подписано в края на 2019 г. за срок от пет години. Въпреки продължаващия конфликт, Украйна позволява на руски газ да преминава през нейна територия до страни като Австрия, Словакия, Италия и Унгария. Текущият транзитен обем е 42 милиона кубически метра на ден.
Още: Унгария няма да пречи на новия оръжеен фонд на ЕС за Украйна
По-рано министърът на енергетиката Херман Халущенко заяви, че шансовете Украйна и Русия да постигнат споразумение за удължаване на договора за транзит на газ след 2024 г. са малки. В същото време Украйна не планира да поднови договора за транзит с Газпром, който изтича през декември 2024 г.