Европейската комисия представи днес предложения за допълнително развитие на производството на ток от възобновяеми източници. Комисията цели да се постигне сигурност за инвестициите в тези източници и да се ограничи повишаването на цените на тока, като се намали делът на изкопаемите горива в електропроизводството. Изразено е очакване до 2030 г. делът на възобновяемите енергийни източници в ЕС да се утрои.
Предлага се потребителите да могат да сключват дългосрочни договори за доставка на ток по предварително определени твърди цени, без да губят възможността да изберат договори с плаващи цени. Така се очаква да намалее зависимостта от вноса на газ и да се повиши конкурентоспособността на европейските предприятия.
Комисията отбелязва, че необходимите промени са ускорени от руското нахлуване в Украйна. Допълва се, че заради войната потребителите са били изправени пред нарастващи цени на енергоносителите. ЕК предлага държавите в ЕС да осигурят възможности най-уязвимите потребители да не остават без ток заради високите сметки.
Загуби ли Русия енергийната война с Европа?
Сред представените предложения е също възможността гражданите, които произвеждат възобновяема енергия, например със слънчеви панели, да могат да подават ток към своите съседи. Комисията предлага да се повиши прозрачността на данните от системните оператори, свързани с възможностите на мрежите за пренос на ток. Според ЕК е необходимо държавите да продължат да пренасочват свърхпечалбите на производителите на ток в подкрепа на потребителите.