Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цените на петрола се повлияха от ситуацията в Червено море

12 декември 2023, 09:45 часа • 3263 прочитания

Цените на петрола вървят с повишение в сутрешната търговия на фона на предпазливите настроения сред инвеститорите относно предстоящите ходове на Управлението за федерален резерв на САЩ и данните за инфлацията в най-голямата световна икономика, предаде Ройтерс.

Крилата ракета в Червено море

На цените повлия и покачването на напрежението в Червено море. Крилата ракета, изстреляна от контролирания от хутите Йемен, удари търговски танкер с химикали, причинявайки пожар и щети, като това според пазарни анализатори оказва подкрепа за цените на суровината.

Ударът е една от последните атаки на подкрепяните от Иран хути срещу кораби в Червено море, което ескалира геополитическото напрежение в региона и повишава рисковете за безопасността на танкерите в ключовите морски пътища.

Още: Хутите атакуваха още два израелски кораба в Червено море

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, за февруари се повишиха с 26 цента или 0,3 на сто до 76,29 долара за барел.

Котировките на американския лек суров петрол с доставка през януари също поскъпнаха с 26 цента или 0,4 на сто до 71,58 долара за барел, пише БТА.

Още: Къде са най-евтини бензинът и дизелът в България: Цените към 12.12.23

Среща на УФР в САЩ

Пазарите са в очакване на доклада за индекса на потребителските цени в САЩ, а освен това започва и двудневната среща за паричната политика на УФР.

Повечето от анализаторите очакват УФР Федералният резерв на САЩ да не промени лихвените проценти стабилни в сряда, но протоколите от последното заседание на УФР през ноември показаха, че в централната банка на САЩ все още са загрижени, че инфлацията може да се задържи, оставяйки по този начин вратата отворена за допълнително затягане на паричната политика, ако е необходимо.

Междувременно петролните инвеститори остават скептични, че общото предлагане ще спадне, след като групата ОПЕК+ обеща да намали 2,2 милиона барела на ден (bpd) за първото тримесечие на 2024 г., тъй като се очаква ръстът на добива в страните извън ОПЕК да доведе до свръхпредлагане през следващата година.

 

Пламен Иванов
Пламен Иванов Отговорен редактор
Новините днес