Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цените на петрола се насочват към отбелязване на втори седмичен ръст

05 април 2024, 10:22 часа • 1033 прочитания

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък и се насочиха към втори седмичен ръст, подкрепени от геополитическото напрежение в Европа и Близкия изток, опасенията относно затягането на предлагането и оптимизма за растежа на глобалното търсене на горива, предава Reuters.

Още: Краят на "Северен поток 2": Тайни документи показват - точно преди Путин да нападне Украйна

Още: Световното производство на риба и аквакултури достигна нов рекорд

Сортът Брент поскъпва с 59 цента, или 0,7%, до 91,24 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 43 цента или 0,5% до долара за барел.

Това са най-високите нива на двата бенчмарка от октомври насам.

ОЩЕ: Петролът се повлиява от опасенията за по-слабото търсене и икономическия растеж в САЩ

Още: Копачите на биткойни вече инвестират в изкуствения интелект

Още: Европейските фондови пазари потънаха след евроизборите

„Цените на петрола изглеждат готови за по-нататъшно покачване в краткосрочен план, тъй като по-положителният икономически фон се присъединява към продължаващото ограничено предлагане и нарастващите геополитически рискове“, заявиха анализаторите на ANZ Даниел Хайнс и Сони Кумари в бележка до клиенти, докато банката повиши 3-месечна целева цена за Брента до 95 долара за барел.

Очаква се двата сорта да отбележат над 4% ръст тази седмица, отчитайки второ поредно седмично повишение, след като третият по големина производител от ОПЕК Иран обеща да отмъсти на Израел за атака, която уби високопоставени иранскии военни.

Снимка: iStock

Още: След евроизборите: Рязка промяна в курса на еврото, достигна стойност, невиждана от месец

Още: ЕС разследва купувач от ОАЕ в рамките на първата проверка за използването на местни субсидии

Израел не е поел отговорност за атаката срещу комплекса на иранското посолство в Сирия в понеделник.

Продължаващите украински атаки с дронове може да са нарушили раборара на рафинерии, отговарящи за над 15% от руския капацитет, каза служител на НАТО в четвъртък.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците ѝ, известни заедно като ОПЕК+, тази седмица запазиха политиката си за доставка на петрол непроменена и притиснаха някои страни да намалят добива, за да отговорят на въведените квоти.

ОЩЕ: Притесненията за ограничените доставки определиха цената на петрола

„По-нататъшните мерки с цел гарантиране на спазването на квотите трябва да доведат до по-нататъшен спад на производството през второто тримесечие“, коментираха анализаторите на ANZ.

„Перспективата за по-стегнат пазар трябва да доведе до намаляване на запасите през второто тримесечие“, добавиха те.

Снимка: iStock

Предлагането на тежък петрол също се затегна в световен мащаб, след като Мексико и Обединените арабски емирства намалиха износа на тези сортове.

Това се случва на фона на солиден глобален растеж на търсенето на петрол от 1,4 млн. барела на ден през първото тримесечие, заявих анализатори на JPMorgan в бележка.

ОЩЕ: Петролът се повлия от очакванията за ръст на търсенето и напрежението в Близкия изток

„Нашите високочестотни индикатори за търсене изчисляват, че общото потребление на петрол през март е средно 101,2 млн. барела на ден, 100 000 барела на ден над нашите публикувани оценки“, казаха те.

Инвеститорите очакват доклад за заетостта в САЩ за март по-късно в петък за допълнителни показатели за здравето на икономиката на САЩ и посоката на паричната ѝ политика.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антоанета Начева
Антоанета Начева Отговорен редактор
Новините днес