На този етап няма данни за замърсяване на българското Черноморие след взривяването на язовир „Каховка" в Украйна. РЗИ-Бургас взема проби от водата всеки понеделник, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона. Концесионерите на плажове са предупредени да подават сигнал до здравната инспекция, ако се забележат необичайно замърсяване на водата. Ако има замърсяване на морето то трябва да премине първо по бреговете на Молдова и Румъния и първо ще бъде засечено там, обясниха то РЗИ Бургас.
Още: 100-годишната баба Манда от Бургас каза каква е рецептата за дълголетие
Още: Семейство дари нова апаратура на неоантологията в УМБАЛ Бургас
„Към момента имаме взети 113 проби от морските води в зоните за къпане. Като резултатите показват, че водата отговаря на изискванията за отлично качество, съгласно Наредба 5 за качеството на водите за къпане . Може да се каже , че към момента няма никакви замърсявания. При установяване на лоши проби, които да не отговарят на изискванията, стойностите са над 500 за ешерихия коли и над 200 за ентерококи тогава се търсят причините и се информира по спешност още същия ден, в който излизат резултатите се информират институциите ", съобщи за БГНЕС д-р Мариана Кофинова от РЗИ Бургас.
Спасителят на бургаския плаж Петър Русев заяви, че от миналата седмица имат нареждане от концесионерите да сигнализират на тел. 112, ако видят необичайни обекти в морето. „Преди няколко дни имаше много найлони продукти във водата. Много животни се изхвърлят в морето. Миналата седмица кравите край Черноморец, а сега и живи бобри по течението идват от Русия", разказва морският спасител.
Ще се отрази ли разливът от язовир "Каховка" на българското Черноморие
Още: Ревматологията в УМБАЛ Бургас вече има специализирани комисии за всички диагнози
Още: Кметът на Бургас откри изложбата "Тримата Йордановци"