Община Бургас даде старт на нова профилактична програма, която ще бъде свързана с подобряване и проследяване на оралното здраве при първокласниците. Кметът Димитър Николов и председателят на Районната колегия на Български зъболекарски съюз д-р Васил Йовков подписаха днес споразумение за сътрудничество, чиито предмет е 5-годишно партньорство с цел осигуряването на безплатни профилактични прегледи за всички първокласници от бургаските училища.
Още: Графичната база в Бургас ще се превърне в образователен център и музей
Още: Дегустация на космическа храна очаква посетителите в авиомузей Бургас
„След въвеждане на тези профилактични програми ще обхванем най-често срещаните проблеми при децата и подрастващите. Превенцията е най-добрата стратегия в здравеопазването, а тези прегледи ще дадат възможност да се реагира навреме и се вземат най-подходящите мерки за предотвратяване на по-сериозни здравословни проблеми“, сподели кметът Димитър Николов.
Новата програма за профилактика на кариесите при децата се казва „Със здрави зъбки в първи клас“ и е разработена съвместно с Районната колегия на БЗС-Бургас. Денталните лекари, които ще работят по нея, ще извършват прегледите безвъзмездно, а родителите няма да заплащат извършения преглед.
Още: Бургас ще празнува Цветница с богата програма
Още: Министърът на туризма ще иска ясен план за летище Бургас
След приключване на прегледа, всеки родител ще получи надлежно попълнен амбулаторен лист, в който ще е отразен реалния зъбен статус на детето му. При необходимост от последващо лечение, родителят ще има право да избере къде и при кого да го проведе.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Бургас търси идеи как ще изглежда като европейска столица на културата
Основната цел на програмата е, чрез своевременна профилактика да се намали броят на децата с кариеси в Бургас и да се повишат личните им умения за опазване на оралното им здраве.
Новата програма е продължение на усилията на Община Бургас за безплатни профилактични прегледи, които да обхванат възможно най-голям дял от населението, от най-ранна до по-зряла възраст. До момента в действие са програми за очно здраве на 5 и 6-годишните деца, за гръбначни изкривявания, затлъстяване и плоскостъпие при учениците от 7 до 14-годишна възраст и програма за установяване на глаукома при възрастните хора.