Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

МРРБ: Не изключваме лъжливите твърдения да идват от неуспели кандидати за "Корал"

15 януари 2016, 14:43 часа • 2449 прочитания

Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) остро реагира на публикации за отдаването под наем на плажа "Корал" и прекратяването на концесията за него.

МРРБ категорично възразява срещу грубите опити за манипулации по повод разпространяването на неверни информации за стопанисването на един от най-големите и девствени плажове по българското Черноморие - „Корал“, съобщиха от пресцентъра на министерството.

"Българската държава е тази, която взе решение плаж „Корал” и плажа на къмпинг „Делфин” да са първите, на които да запази натуралната природа и стартира процедурата за екоконцесия. Българската държава е тази, която спря строителството в уникалната природа и отмени разрешителните за строеж на мегакомплекс. Българската държава е тези, която е решена да доведе до край това решение", се казва с доза патос в съобщението на регионалното ведомство.

"Не изключваме появата на лъжливи и клеветнически твърдения в средата на зимата да идват именно от неуспели кандидати в откритите и прозрачни процедури за стопанисване на плажовете. МРРБ категорично се противопоставя на подобни опити за неверни внушения", пишат още от там.

Днес активисти от сдружение "Да запазим Корал" протестираха пред МРРБ. Повод за недоволството на природозащитниците е, че едноименният плаж е отдаден под наем за пет години, а не на екоконцесия, както беше планирано.

"Правителството, което ни управлява, след серия от машинации и процедури изпълнени с корупция, най-сетне предаде и плажа Корал в ръцете на бетона и олигарсите. През 2015 г. МРРБ е допуснало сериозни, груби нарушения относно Корал, сочещи единствено за повсеместна корупция. Дори и Министерски съвет е използван и въвлечен, за да може плажа Корал да попадне при когото трябва, а не при онзи, който съвсем легално и честно е спечелил процедурата за еко-концесия", пише на сайта на "Да запазим Корал", което участва в търга.

Цялата история с екоконцесията мирише на корупция и то на ниво служителки в министерството, твърди Атанас Русев от сдружението „Да запазим Корал“, пише Mediapool.

Той пояснява, че в процедурата за концесия участват, освен представители на сдружението, и „Комерс проект“, свързана с бизнесмена Сава Чоролеев и бившият наемател „Райд екстрийм“. Конкурсът се печели от „Комерс проект“, за което е имало мълва още в началото, посочва Русев.

Процедурата обаче се прекратява от Лиляна Павлова заради недобре обосновани финансови модели от участниците.

Според разследващия сайт Биволъ същинската причина за прекратяването на екоконцесията е констатираната от МРРБ манипулация на офертите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес