Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да познаем прясната риба и колко струва тя в Бургас?

03 декември 2019, 11:46 часа • 13071 прочитания

Българската агенция по безопасност на храните извършва традиционните проверки преди Никулден. Обект на акцията са местата за търговия с риба и рибни продукти, заведенията за хранене, обектите за отглеждане на аквакултури, пазарите и борсите в цялата страна. Проверките се извършват съвместно със специалисти от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури и Комисията за защита на потребителите. Те проверяват и документите на фирмите и търговците, които продават рибни продукти. Основно внимание се обръща на хигиената, правилното съхранение и етикетиране.

БАБХ призовава хората да купуват риба от регистрирани обекти, за да не излагат на риск здравето си и да не помрачат празника и семейната трапеза.

При съмнения за безопасността на храната потребителите могат да подават сигнали онлайн през сайта на Агенцията или на телефон 0700 122 99. Специалистите съветват при покупка да се гледат люспите. На прасната риба те са блестящи, плътно залепени за тялото. Хрилете имат розово-червен цвят, а очите трябва да са бистри. При натискане с пръст по тялото, вдлъбнатината трябва да изчезне бързо.

В Бургас вече се забелязва оживление в магазините за риба.

Репортер на Actualno.com потърси мнението на купувачи на риба, за да разбере, спазват ли правилата при покупка на морски деликатеси:

„За мен още е рано да купувам. Искам рибата да е прясна и затова ще я взема в последния момент“

„Гледам за качеството, но и цената. Нали знаете какво става по празниците, вдигат цените на стоките“

„Купувам само от места, където съм сигурен, че рибата е прясна, от години само от един търговец. Знам от къде му носят стоката и кога идва, на това разчитам“

„За Никулден обикновено взимам шаран, тя е сладководна и мисля, че по-лесно се разбира, ако е застояла, но пак трябва да се внимава“

„Аз ще пържа чернокоп за Никулден“

„Вече съм си купил шаран и зарган имам и сафрид. Спазвам правилото да има риба с люспи на масата“

„Гледам по очите дали е прясна рибата, много е важно“

Дни преди денят на Св. Николай Чудотворец в магазини и по пазарите за риба в Бургас се предлага голямо разнообразие на риба и на различни цени. Живият шаран се продава за шест лева на килограм, има и на шайби, който струва 12 лева.

Чернокопът и барбунът се търгуват за 6 лева, грацата е 3 лева, а сафридът 5, пъстървата 10, ципурата и лавракът са по 11 лева килото.

„Има хора за всичко, едни харесват шаран, други морски риби. Моите наблюдения са, че се купува според портмонето“, споделя Надежда, която от години е продавач на риба. „Ако хората имат пари, ще купят, ако нямат...Няма увеличение в цените на рибата от миналата година, нито са паднали нито са се вдигнали“, добавя търговката.

Особено засилен е контролът на продажбата на риба на нерегламентирани места. От такива тържища специалистите съветват да не се купуват морски продукти.

Гергана Цонева
Гергана Цонева Отговорен редактор
Новините днес