Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Вълчев: Обмисляме да завишим изискванията към оценителите на учебници

03 юли 2019, 18:12 часа • 2439 прочитания

Процедурата по одобряване на учебниците не е генерално сбъркана. Тя е добра и гарантира демократичност и плурализъм на мненията. Трябва по-добре да съчетаем това с принципа на отговорност. Учебниците трябва да съответстват на учебната програма като съдържание, дух, като цели, които поставяме пред образователната система. Освен да дадем знания, ние трябва да възпитаме отношение, да създадем нагласи към света, някои базови ценности и институции, които сме възприели като общество и за които имаме относителен консенсус. Това каза министърът на образованието Красимир Вълчев по време на изслушването си в парламентарната образователна комисия за съдържанието на учебниците по всички учебни предмети, предаде БГНЕС.

Още: Безплатни курсове за деца в Бургас по роботика: Кандидатствайте сега

Още: Училищен директор: Трябват промени в учебното съдържание, а не удължаване на годината

Вълчев коментира учебниците по история за 10 клас.

„Ние можем да имаме съответствие с учебната програма, но може да бъде подменен духът и да имаме в някои учебници различно отношение. Учебниците са много различни помежду си. В последните години са одобрени близо 1000 учебници на редица издателства“, посочи той и подчерта, че въпреки всички забележки качеството им значително се е подобрило.

„Трябва да направим по-отговорни и по-подготвени оценителите. За мен те са професионалния помощен орган. Аз разчитам на всички учители, които си казват мнението, но той е относително формален, но оценителите са тези, на които най-много трябва да разчитам“, обясни той и добави, че по някои предмети няма експерти.

Още: Български език в Украйна, украински студенти у нас: София и Киев подписаха нов протокол

Още: "С мама се готвим": Българче е световен шампион по математика

Министър Вълчев каза още, че трябва да се подобри заданието през учебните програми.

„По-ясно да кажем на оценителите какво искаме от тях. Това го правим с критериите за оценка. Особено важно е това да се случи по дисциплините история и цивилизации, философия, литература, както и да разширим кръга на хората, които участват в оценителните комисии“, разясни министърът и подчерта, че при всеки учебник трябва да се намери балансът не трябва да се допуска идеологизиране и политизиране на съдържанието.

Той обясни, че това което прави МОН, е да предоставя предложения за корекции на изданията и добави, че академичната общност, която участва в написването на учебници няма пълна свобода, защото има програма, по която авторите трябва да се движат.

Вълчев разясни, че към момента има основание да утвърди три от общо петте учебника, които се подготвят по история.

Още: Нови близо 10 млн. за образователни програми раздаде щедро служебният кабинет

Още: Учебната година да се удължи с една седмица: Предложение на МОН

На въпрос дали ще има промени на учебните програми, образователният министър каза, че те се променят по-трудно, тъй като те обхващат един етап от обучение и те се ползват по три години.

„Във всички случаи ще има промени в учебните програми. Те трябва да бъдат обсъждани още по-широко отколкото досегашните учебни програми. Трябва да намерим базата, общото ни виждане, съгласие и да намерим това, което ни обединява. Мисля, че сме го намерили. Имаме ценности в Конституцията, в закона за предучилищното и училищно образование“, заяви той.

Стана ясно още, че експертите от министерството са прочели всички учебници и единственото, което са открили са били технически грешки.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес