Апелативният съд отказа да измени мярката на отстранения кмет на "Младост" Десислава Иванчева и заместничката й Биляна Петрова от "задържане под стража" в "домашен арест". Това е решил Апелативният съд вчера на закрито заседание, каза съдия Иво Хинов, който гледа делото "Иванчева".
Още: Катастрофата с товарни влакове в София доведе до искания за три оставки
В същото време стана ясно, че Петко Дюлгеров, също бивш кмет на "Младост", е пуснат под домашен арест. На днешното заседание той дойде сам и пеш. Пред медиите той отказа да коментира дали познава Десислава Иванчева, Биляна Петрова и бизнесмена Александър Ваклин, както и дали е участвал в договарянето и предаването на откупа от 70 000 евро. На 1 ноември прокуратурата е обжалвала пускането на Дюлгеров под домашен арест. В телевизионно интервю обаче Иванчева беше категорична, че Дюлгеров е "маша" и ще бъде използван срещу нея, а на него няма да му се случи нищо.
Стана ясно още, че вчера отстраненият заместник-кмет на столичната община "Младост" Биляна Петрова е получила нервна криза и се е наложило намеса на медицински екип, информира БГНЕС.
Припомняме, че отстраненият от поста кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева, заместничката й Биляна Петрова и бившият кмет на района Петко Дюлгеров бяха задържани при акция на 17 април. Повод за нея беше разследване за подкуп от 70 000 евро, даден на Иванчева от строителния предприемач Александър Ваклин.
Още: Кои театри са надвишили субсидията си за 2024 г.? От министерството отговориха
Още: Времето утре - 16 януари 2025 г.
На последното заседание по делото от преди седмица временно изпълняващият длъжността кмет на район "Младост" Румен Русев се отрече от показанията, които е дал в досъдебното производство срещу Иванчева. В зала Русев каза, че всички преписки са отивали при Иванчева с малки изключения, където се е бавела тяхната обработка. Той каза още, че не е присъствал на разговор между Иванчева и инвеститор, в който тя да поиска дар за себе си. Той се отрече и от показанието си, че за да задвижи преписка Иванчева е изисквала да се направи дарение или да се приложи т.нар. социално корпоративна отговорност. По отношение на сагата с бизнесмена Александър Ваклин, Русев каза, че е трябвало само да изчисли РЗП-то на строежа му и потвърди, че не е присъствал на срещи с него. На излизане от съдебната зала той отказа да отговори на журналистическите въпроси.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре
Още: Изгонената от Пеевски агенция по инвестициите се нанесе в "София Тех Парк"
На заседанието на 18 октомври Специализираният наказателен съд реши да промени мярката на Иванчева и Петрова от постоянен на домашен арест. До тогава съдът отказваше да наложи по-леката мярка с мотив, че предстои разпит на свидетели, на които може да бъде оказано влияние. Още на следващия ден Специализираната прокуратура съобщи, че ще протестира определението на Спецсъда за изменение на мерките за неотклонение на двете. Затова Иванчева и Петрова останаха в следствения арест, тъй като Апелативният спецсъд има 7-дневен законов срок за произнасяне.