Паул Филип Румънски, принц, който не е признат за законен член на кралското семейство, беше арестуван във Франция тази сутрин и поставен под домашен арест в Париж. Задържането му не е за първи път, след като прекара близо два месеца арест в Малта. Румънското правосъдие издаде нова европейска заповед за арестуването, предава Диджи24, цитирана от БТА. Това е третият път, в който румънските власти настояват принцът-беглец да бъде екстрадиран, припомня медията.
През 2020 г. Паул Филип Румънски избяга от Румъния. Той е обвинен в купуване на влияние и злоупотреба със служебно положение в ущърб на обществените интереси и бе осъден по дело за незаконна реституция на някогашната кралска ферма Баняса, намираща се недалеч от Букурещ, и гората Снагов - защитена природна зона в южния окръг Илфов.
Твърди, че е преследван политически
Още: Обрал македонската лотария: Международна заповед за арест на бивш вицепремиер
Според адвокатите му наказателното преследване срещу него е с политически мотиви и че клиентът им е политически преследван.
Принц Паул беше арестуван през април 2024 г. в Малта с европейска заповед за арест и бе държан в ареста два месеца, преди да бъде пуснат под гаранция. Той е бил на почивка в курорта, откъдето е бил заловен от полицията. Принцът се укриваше почти четири години от властите в Румъния, където беше осъден на 3 години и 4 месеца затвор.
През август същата година искането, отправено от Румъния и адресирано до Малта за екстрадирането му, бе отхвърлено от Апелативния съд на страната с мотива, че има реален риск от нарушаване на основните му права.
По-рано, през юни 2022 г. той бе заловен в Париж, но съдът във Франция категорично отхвърли предаването му на румънските власти.
Още: Апелативният съд потвърди европейската заповед за арест за Стоян Мавродиев
Щети за 145 милиона евро
Баняса, Снимка YouTube.com/RISE Romania, скрийншот
По делото "Фермата Баняса", което започна през 2016 г., бяха изпратени на съд 22 души, включително румънският бизнесмен Ремус Труйка, израелският милиардер Бени Щайнмец и редица други.
Според Националната дирекция за борба с корупцията обвиняемите са сформирали организирана престъпна група, която имала за цел да осигури незаконната реституция на множество имоти, за които Паул Румънски претендирал.
През декември 2020 г. Върховният касационен съд произнесе окончателните присъди, възлизащи сумарно на 79 години затвор. Щетите по делото се оценяват на 145 милиона евро.
Още: Главният архитект на София: Реституираните имоти са тиктакаща бомба
Паул Филип Хоенцолерн е роден през 1948 г. във Франция. Той е син на Карол Ламбрино, роден от морганатичния брак (брак между аристократ и жена с по-нисък ранг, бел. ред.) през 1918 г. на румънския принц Карол (бъдещия крал Карол Втори), и Зизи Ламбрино, който година по-късно е анулиран. Паул не е признат за законен член на румънското кралско семейство.
Още: Фандъкова иска забрана на реституцията в София