"Ще ви съобщим, че приемаме вашето предложение и ще го подкрепим. Разбира се, няма как да не предложим някакви минимални корекции в предложението. Ще има редакционна поправка, която ще бъде предложена от нашите колеги, но в никакъв случай няма да замълчим по темата и ще представим нашата позиция.
С това изказване се обърна към левицата депутатът на ГЕРБ Младен Шишков по време на разискванията за предотвратяване на опасността от воден режим и с необходимостта от инвестиции в инфраструктурата на ВиК сектора с цел подобряване на качеството на услугата.
Той посочи, че не може да се съгласи с позицията на БСП и изтъкна, че изказванията им са били в сферата на популизма. „Има неща, с които съм съгласен и сега ще се аргументирам защо. Бих искал да припомня, че стратегията за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията е вследствие на една дългогодишна работа на различни политически сили, като тя започва през 2009 г. с приемането на промените в Закона за водите по предложение на тогавашната тройна коалиция.
Впоследствие в правителството на ГЕРБ тя се разработва в детайли и през 2014 г. е приета от правителството на Орешарски. В този смисъл тази стратегия може да се каже, че нейният правилник за прилагане и плана за действие е надпартиен документ, който допълнително затвърждава тезата, че проблемът с ВиК е надпартиен и трябва да бъде разгледан от всички нас с еднаква острота. Ние подкрепяме изцяло идеята за създаване на нов закон за ВиК, тъй като този закон ще бъде в отговор не само на изискванията на стратегията, той ще бъде и в отговор на това, че е необходима по-голяма ефективност при разходването на водните ресурси на страната“, посочи Шишков.
Още: Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска нов конвергентен доклад за Еврозоната (ВИДЕО)
Според него на административно ниво този закон ще допринесе няколко неща.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ясен е текстът на споразумението на ГЕРБ с БСП, ИТН и ДПС (ДОКУМЕНТИ)
Още: Как служебните министри коментираха кабинета “Желязков”
„На първо място ще изведе специфичната фрагментирана материя, която в момента е разпределена в няколко законодателни и подзаконови акта. Ще въведе в един специален закон, ще обедини цялата нормативна уредба по отношение на собствеността, по отношение на управлението, на стопанисването и предоставянето и регулирането на ВиК услугите, по отношение на планирането и финансирането на ВиК дружествата. Разбира се, ще доведе до намаляване на административната тежест и опростяване на нормативната уредба.
По-сериозните очаквания към този закон са консолидираното управление на ВиК сектора, където целта е да имаме една услуга и една цена. Няколко пъти беше споменато от трибуната, че има области, в които все още това не е постигнато с идеята, че виждате ли някои от общините ще плащат по-ниски цени заради своите естествени ресурси. Това е един парадокс, който трябва да се работи много сериозно в бъдеще“, допълни още Шишков.
Според него важно е запазването на социалната поносимост на услугата. „Тази задача трябва да си постави новият закон, така че да не прескачаме границите“, допълни още Шишков. Той обърна внимание и на дългосрочните договори между ВиК дружеството и ВиК асоциациите. „Законът би следвало да отразява историческите, географските, демографските и климатичните условия на нашата страна. Припомняме, че в България са изградени над 90 хил. км ВиК мрежа. Тези 90 км са построени преди 50-60 години“, допълни още Шишков.
Още: Според Желязков ДПС търси легитимност с подкрепата си за кабинета
Още: Кой е Петър Дилов - предложението на Росен Желязков за министър на икономиката и индустрията
Той обърна внимание, че сме свидетели на климатични аномалии, които допринасят до голяма степен за настоящите проблеми. "В момента сме свидетели на дълги периоди на суша и същевременно кратковременно и интензивно натоварване от дъжд. Това до голяма степен изправя цялата хидромилиоративна мрежа пред голямо изпитание. Те не са оразмерени за такъв тип натоварване. Знаете, че преди 40-50 години климатичните условия в държавата бяха съвсем различни. За това е необходим нов експертен подход към реконструкцията и изграждането на нови съоръжения", допълни депутатът от ГЕРБ. Според него те трябва да осигуряват необходимите големи обеми, които се генерират за кратко време и да ги преразпределят успешно в мрежата без това да води до наводнения. По думите му от друга страна трябва да ги съхраняват за дълго време при периоди на суша.
"Един такъв язовир примерно е язовир "Студена", който е с едногодишен изравнител. Той осигурява водата само за една година. Необходима е цялостна стратегия за изграждането на язовирите и те да бъдат вече с по-голяма перспектива, да бъдат многогодишни изравнители, които да генерират по-големи водни обеми, така че да не са зависими от един продължителен сух сезон.
Стратегията предвижда инвестиции за 10-годишен период в рамките на приблизително на 11 млрд. лв. Към днешна дата обаче се оказва, че тези средства няма да бъдат достатъчни. В тази насока държавата прави немалко", отчете още народният представител Младен Шишков. Той посочи, че държавата е разработила допълнителни мерки за финансиране към МОСВ и МРРБ, за да може този дефицит да бъде достигнат. "За справяне на кризата са необходими не само действия на МРРБ, каквато е атаката в момента, необходими са действия на много ведомства", подчерта още Младен Шишков. Според него трябва координация между отделните ведомства.
"Няколко думи за Перник, тъй като това е основната тема на днешния дебат. Като управляващи ние категорично разбираме гнева на хората. В никакъв случай не можем да се дистанцираме, да си заровим главата в пясъка. Виждате, че се предприемат редица мерки за това до голяма степен всички тези проблеми да бъдат решени. Напълно естествено е, когато едно човешко благо бъде отнето да бъде генерирано и недоволство сред населението. Мога да дам пример с моята община. Преди 5 години изпълнявахме воден цикъл в Община Раковски и отлично си спомням колко тежко беше за това хората да бъдат лишени от редовно водоснабдяване. За това ние подхождаме с разбиране към проблема и предприемаме абсолютно всички адекватни мерки в ситуацията. Разбира се, няма как да обвиняваме и само природата за това, което се случи в момента. Да, най-вероятно има виновни и да, те трябва да понесат цялата тежест на закона", допълни още Шишков.