Вече има изследвания, че след поставяне на втора доза РНК ваксина срещу коронавирус ваксинираният не разпространява вируса т.е. той не само не се разболява, но не е и източник на зараза. Това заяви директорът на "Пирогов" проф. Асен Балтов.
Всъщност, първата ваксина, за която има данни дали се разпространява или не вируса, е тази на AstraZeneca. Става въпрос за поставяне на първа доза - в 67% от случаите ваксинираният не разпространява вируса, което е доказано с изпитания с PCR тестове.
Балтов е изключително доволен от идеята за "зелени коридори" и счита, че България става пионер в ЕС в това отношение. В Испания например с дни се чакало да ти дойде ред, по думите на директора на "Пирогов".
Проф. Балтов уточни, че през работните дни в "Пирогов" масовата ваксинация ще се извършва следобед - от 13:00 до 17:30 часа. Няма да връщаме ако има желаещи и след 17:30 часа, каза той. И добави, че сутрин се правят планови ваксинации, от първите три фази на ваксинационния план. Следобед е предвиден по принцип в работни дни за масова имунизация навсякъде.
След трети март ще имаме информационна система и възможност за записване къде искате да се ваксинирате. Ефектът от зелените коридори обаче беше поразителен. Мисля, че капацитетът може да бъде увеличен. Надяваме се, че и личните лекари ще се включат, посочи проф. Балтов.
След втората седмица започва натрупването на антителата при векторната ваксина на Оксфорд и AstraZeneca, обясни още проф. Балтов. Той успокои, че за хората, които са над 65-годишна възраст до момента не е имало проблеми с ваксината на Оксфордския университет.
Хората трябва да направят така, че медицината да победи антиваксърските действия, убеден е директорът на "Пирогов".