Удивителната история на хималайските шерпи в най-страшния ден от изкачването на К2

13 ноември 2013, 12:39 часа • 49475 | прочитания

„Погребани в небесата: Удивителната история на хималайските шерпи в най-страшния ден от изкачването на К2” е истинска история и вълнуващ разказ за мъжете, които буквално пренасят на плещите си алпинистите на света до К2.

1 август 2008 г. е може би най-трагичната дата в историята на алпинизма. Четиридесет тренирани катерачи се отправят към К2 с намерението да покорят върха, след като седмици наред са очаквали подходящия момент и благоприятни метеорологични условия.

Още: Големите, пухкави и сочни устни: Валерия Цимбал разгада мистерията около модата сред съвременните жени (СНИМКИ)

Още: "Подир думите" - изложба представя България на Международния панаир на детската книга в Болоня

Единадесет от тях никога няма да се завърнат у дома и остават погребани сред небесата на осем хиляди метра.
Дали богинята Такар Долсангма, пазителка на К2, се е разгневила в онзи ден и търсейки жертви, е напуснала върха, яхнала своя зелен дракон?

Само шерпите и техните легенди могат да ни дадат отговор на този въпрос. Едно обаче е сигурно – ако през онзи август местните не бяха взели участие в злополучната експедиция, броят на жертвите щеше да е още по-потресаващ. Дали заради опита на планинските хора, смелостта им или молитвите, които отправят към богинята, част от западните алпинисти оцеляват на косъм от смъртта.

Една от осъществените тогава спасителни операции дори се превръща в легенда. Когато нещастието връхлита в „Зоната на смъртта”, шерпът Чиринг Дордже Шерпа открива своя колега Пасанг Лама прикован към леден склон, без пикел, очакващ своя край.

Още: Екзотика и музика: Едни по-различни акценти на 29-ия София Филм Фест

Още: Мариан Бачев откри българския щанд на Лондонския панаир на книгата

И двамата са сред малцината местни, успели да се преборят с бедността и политическия хаос в страната, превръщайки се в едни от най-опитните катерачи на Земята. Въпреки това героизмът на шерпите, следващи западняците от предградията на Катманду и ледниците на Пакистан през базовите лагери та чак до върха, остава невъзпят. До сега. Пред вас е вдъхновяващата им история за борба на живот и смърт, разказана от Питър Зукерман и Аманда Падоан.

Питър Зукерман е носител на наградата „Ливингстън“, както и на Националната журналистическа награда – две от най-престижните отличия в американската журналистика. Зукерман живее в Портланд, Орегон. Братовчедка му Аманда Падоан е изкачила Каракорум и Хималаите. Списва статии за ExplorersWeb – планинарски информационен източник. Живее в Лос Анджелис, Калифорния.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес