Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шести Софийски международен литературен фестивал: Немскоезична литература от всички страни

15 ноември 2018, 16:03 часа • 1468 прочитания

Остава по малко от месец до началото на шестото издание на „Софийски международен литературен фестивал“ (11-16 декември | НДК, Мраморно фоайе).

Тази година чуждестранната програма на фестивала ще е посветена изцяло на немскоезичната литература. Участници ще бъдат някои от най-известните писатели и поети в съвременната литература на Германия, Австрия, Швейцария и Лихтенщайн, като: Кристоф Хайн, Роберт Менасе, Лукас Берфус, Шерко Фатах, Илия Троянов, Йонас Люшер, Фердинанд Шмац, Марион Пошман и Забине Бохмюл.

Кураторската програма на фестивала обичайно е изградена от няколко основни елемента: срещи с писатели, дискусии и детска програма. Тази година събитията ще се разширят с още три нови формата: Бързи литературни срещи, Софийски международен литературен фестивал представя и Тайно поетическо четене.

На сцената на Литературния фестивал ще бъдат експонирани и две изложби: „Бухшмук“ – с илюстрации по сюжети от немскоезични автори и селекция арт книги на платформата ТИ - РЕ.

В своята шеста година форумът ще включва 40 събития, които осмислят съвременни литературни процеси и събират на едно място български и немскоезични автори.

Срещи с писатели

Структуроопределящата линия на основната програма (срещите с писатели и дискусионните панели) на Софийски международен литературен фестивал включва теми и тенденции в немскоезичната и българската литература, които имат пресечни точки, но и които е важно да бъдат анализирани по-задълбочено в различните контексти. Намерението на подобна идейна рамка е да създаде пространство за среща и диалог на литературите и културите на различните държави.

Днешните неврози; социалната травма; Европа като сюжет; историческото наследство: памет и истина; поезията, представена пред скоби; проза и справедливост са само част от темите на разговорите с българските и чуждоезичните автори. Сред участниците тази година са поетите и писателите Алек Попов, Владимир Полеганов, Владислав Христов, Георги Господинов, Едвин Сугарев, Здравка Евтимова, Илиана Илиева, Кристин Димитрова, Крум Филипов, Людмила Миндова, Марин Бодаков, Мирела Иванова, Мехмед Атипов, Палми Ранчев, Петър Чухов, Румен Петров, Христо Карастоянов, Цвета Софрониева и Яна Букова.

Дискусии

Темите в тазгодишното издание на Литературния фестивал формират широка картина от дискусионни блокове.

Сред най-интригуващите разговори ще бъде този за „Случаят СВЕП, визуалната поезия и свободата на образите“ или как списанието, част от колекцията на МоМА и от архивите на Getty Center, участва в международните процеси на изкуството.

Тазгодишният дебат за превода ще бъде посветен на неговите маршрути и преводните издания на българска литература на немски език.

Международната тема в програмата на фестивала изисква и присъствието на сериозни и ангажирани дискусии, тематизиращи късия разказ, немскоезичния роман, българската и немскоезичната драматургия.

Европейската мрежа за литература и книги „Традуки“ инициира мащабен дебат със заглавие: „Как се отваря архив на тайните служби?“

Няколко от тематичните панели ще бъдат ангажирани с новите тенденции в издаването на книги, със социокултурната роля на издателя и с литературата, пренесена във виртуалната реалност.

Нови формати

Три нови форми на срещи с публиката ще бъдат добавени в тазгодишната програма.

За първото Тайно поетическо четене може да се каже твърде малко, тъй като, както се подразбира от заглавието му, публиката няма да знае почти нищо предварително. Тайна ще бъдат имената на поетите, но и мястото, в което ще се проведе събитието. Броят на хората, които ще присъстват ще бъде ограничен, а предварителното записване ще е задължително. Това, което се знае със сигурност е, че поетите също имат поставена задача: те трябва да прочетат две свои стихотворения, едно стихотворение от немскоезичен автор, което е важно за тях и да „реагират“, както намерят за добре, на тайната.

Тази година фестивалът добавя в програмата си разговор за някои значими литературни инициативи в страната. В рамките на Софийски международен литературен фестивал представя всяка година ще бъдат канени разпознаваеми, устойчиви, интересни, непознати или напълно нови начинания. Гости през декември ще бъдат организаторите и съмишленици на Международния литературен фестивал в Русе; Прозрачният преводач на Къщата за литература и превод: събитието, в което публиката е поканена да надникне зад кулисите на преводаческия процес, да види различни преводачески версии на един и същи литературен откъс и платформата Свободно поетическо общество.

Алек Попов, Елена Алексиева, Виргиния Захариева, Иван Ланджев и Соня Тодорова ще бъдат първите автори, които ще участват в Бързите литературни срещи. Тези лични срещи между читател и писател ще заимстват случайния принцип на Speed Dating-формата. Първите 50 човека, които се запишат ще имат възможността да разговарят с един от писателите в рамките на 5 минути. Авторите ще са си подготвили теми за разговор, а хората ще сядат при тях на случаен принцип.

Детска програма

Всеки ден от Литературния фестивал започва със събития, свързани с детските книги, срещи с писатели или работилници. В детската програма тази година гостуват немскоезичните писателки Катя Алвес и Дагмар Гайслер, като и добре познатите български автори: Юлия Спиридонова – Юлка, Радостина Николова, Сотир Гелев, Калина Мухова, Мила Попнеделева-Генова и Петя Кокудева.

***

Шестте дни на Софийския международен литературен фестивал 2018 се провеждат по време на 46-ия „Софийския международен панаир на книгата“. Тазгодишното му издание ще премине под мотото: Четири страни – един език, посветено на немскоезичните държави Австрия, Германия, Лихтенщайн и Швейцария, които тази година ще бъдат Почетни гости на събитието.

***

Шестото издание на Софийския международен литературен фестивал и 46-ия Международен панаир на книгата се организират от Асоциация „Българска книга“ с подкрепата на Министерството на културата на България и Столична община. Събитията се провеждат в партньорство с Франкфуртския панаир на книгата, Гьоте-институт България и с финансовата подкрепа на Министерство на външните работи на Германия. Партньори на Почетната програма са Княжество Лихтенщайн, Посолството на Република Австрия, швейцарската културна фондация „Про Хелвеция“, Посолство на Швейцария в България, „Традуки” и Фондация „Курт Волф”.

Събитията са част от Културния календар на Столична община за 2018 г.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес