Репортажите на Джеймс Баучер излизат отново на български език. За първи път от 35 години насам българският читател може да надникне в архива на британския вестник The Times.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
„Той вероятно бе най-верният и непоколебим приятел, когото някога е имал българският народ“. Така авторитетното лондонско издание описва своя дългогодишен кореспондент на Балканите Джеймс Баучер.
Ирландецът изоставя обещаваща академична кариера, за да се озове като журналист у нас в едни от най-динамичните времена на българската история (от 1895 г. до 1921 г.). Колоритният му образ все още живее в спомените на поколенията, а талантливото му перо ни потапя в драматичните моменти от борбата на българите за национално обединение.
Много скоро след пристигането си в България Баучер е запленен от страната и нейните хора до такава степен, че носи български народни носии, спи завит с ямурлук и пие ракия. Той завързва приятелства с хора от различни прослойки и изгражда мрежа от информатори и кореспонденти, поддържа връзка с всички големи фигури, ангажирани с балканската политика. Превръща се дори в доверен съветник на цар Фердинанд, но преди всичко остава човек със силно чувство за справедливост.
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
Днес, за първи път от 35 години насам, репортажите на Джеймс Баучер оживяват в самостоятелно издание, за да ни покажат погледа на един човек, дошъл отдалеч, обикнал България и борил се за нейната справедлива кауза.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
„Репортажи от България“ се издава от Сдружение „Българска история“, а преводът е дело на Мартин Чорбаджийски.
Книгата вече може да бъде открита в търговската мрежа.