Мери Кели е сред най-талантливите британски автори на криминални романи след края на Втората световна война. Името й не е толкова познато днес, защото публикува само няколко заглавия в жанра, но пък всяко от тях е посрещнато със суперлативи. Най-прочутият й герой е главен инспектор Брет Найтингейл, който е доста нетипичен образ в сравнение с останалите детективи в криминалните романи. Найтингейл се занимава с разследването на различни престъпления в първите три романа на Кели, като сред тях най-популярен е „Коледното яйце“, в който действието се развива в три поредни дни в навечерието на Коледа.
Още: "Открадна личната ми история": Съдят носителя на награда "Гонкур" за 2024 г.
Още: Създадоха награда за литературен превод на името на Виктор Пасков
Възрастна жена е открита мъртва в своя занемарен апартамент в Лондон. Изглежда невероятно, но това е княгиня Олга Карухина, избягала от родната си Русия непосредствено след революцията. А сандъкът, който дълги години е държала под леглото си и в който е пренесла родовите си скъпоценности и накити, включително и безценно яйце на Фаберже, е празен. Дали тя е убита и кой е успял да обере съкровището й? Това трябва да разкрият инспектор Брет Найтингейл и сержант Бедоус.
В колоритния списък на заподозрените са внукът на княгинята, дълги години потискан от нея и живял като бедняк, както и ексцентричен бижутер, който е имал интерес да откупи част от скъпоценностите. А може би Карухина не е успяла да избяга от болшевиките, от които се е крила толкова време и които може да са попаднали на следите й?
Найтингейл е разколебан и объркан, като за това допринася и чаровна служителка на бижутера, която също е замесена в разследването. Донякъде му помагат неговите музикални познания и умения, все пак той се изявява и като певец в аматьорски оперни постановки. Но пък двамата с Бедоус са страхотен екип и дори в най-тежките моменти не изоставят своето чувство за хумор. А такива моменти няма да липсват на фона на разразилата се снежна буря и шеметното преследване в издирване на съкровището.
Още: Ана Андреу Бакеро представя романа си "Принцесата от Бухенвалд" в клуб "Перото"
Още: След скандала с Нийл Геймън: Съпругата на писателя отговори на обвиненията
Кели умело разхвърля всички улики и печели суперлативи за своя изключително елегантен стил, с който забърква една класическа мистерия, заредена с много напрежение. С наближаването на Коледната нощ темпото постоянно се ускорява идинамичното действие достига своята кулминация с трескаво преследване сред заснежената пустош на Кент. Затова романът е сред образците в жанра.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Джулия Крауч ни представя "Най-щастливата диета на света"
„Коледното яйце“, заедно с „Писък в Сохо“и „Убийство в метрото“, са част от специално подбраната поредица на Британската библиотека, представяща забравени шедьоври от златните години на британската криминална проза с тематично изработени оригинални корици. Много от тези заглавия не са били издавани повторно в продължение на десетилетия. Всяка книга излиза с предговор от съвременен писател на криминални романи. Мартин Едуардс, автор на предговора в „Коледното яйце“, разказва любопитни подробности за авторката и какво я вдъхновява за написването на романа.
Мери Тереза Куликан е родена в Лондон през 1927 г. Получава образованието си в манастир, после завършва университета в Единбург, където се запознава с бъдещия си съпруг, Денис Кели. След като се омъжва и завършва висшето си образование, тя работи като помощник-медицинска сестра и, също като Денис, като учителка.
Кели се запалва по детективските истории и решава да опита късмета си като писател. Дебютният й роман „A Cold Coming“ е публикуван през 1956 г. и моментално постига успех сред критици и читатели. През следващите две години излизат още два романа, радващи се на подчертан интерес. Общото между трите книги е нестандартния главен герой – главен инспектор Брет Найтингейл, чиято слава се дължи най-вече на разследването в третия й роман „Коледното яйце“. Самата писателка притежава и музикални талант и пее с ентусиазъм. Това я вдъхновява при създаването на образа на Найтингейл, който освен детективските си умения, е и тенор-любител.
Още: Откъс от "Нощният остров", Джейн Ан Кренц
За Кели голямото признание идва през 1961 г., когато за „The Spoiled Kill“ печели Златния кинжал на Асоциацията на авторите на криминални романи за книга на годината. Постижението й е впечатляващо, защото нейната книга измества “Събуждане за мъртвеца” на Джон Льо Каре, в която за първи път се появява станалият междувременно легендарен Джордж Смайли.
За съжаление Кели не е толкова продуктивен автор и издава общо осем романа, като последният от тях излиза през 1974 г. Причина за това са нейните опити да се противопостави на конвенционалните изисквания и комерсиалните императиви, които насочват съдбите на почти всички писатели.Все пак със своята изисканост и безупречен стил книгите й продължават да предизвикват интерес и са определяни като класически произведения на криминалната литература.