Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да подобрим значително скоростта си на четене: Примери от създателя на „Умотека“

09 февруари 2024, 10:20 часа • 4361 прочитания

Скоростта на четене може да бъде подобрена чрез специално подбрани музика и техники можем да повишим "Скоростно четене не непременно е бързо. Повечето хора четат с 200 думи в минута, тъй като повтарят всяка дума в главата си. Това забавя скоростта на четене и вкарва в монотонни автохипнотични състояния, които чупят концентрация, четене, памет. Това е, защото не подавате достатъчно информация на мозъка си и той върши други задачи. Идеята е да варираме - бързо и бавно четене", обясни организаторът и водещ на "Умотека" Димитър Караманчев в студиото на Bulgaria on air.

Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)

Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат

Измерителната единица за четене е думи в минута. За 13 г. са направени проучвания на над 5 000 души. Оказва се, че повечето хора не са променяли начина си на четене от първи клас, а под 1% от хората знаят показателите си като скорост на четене, ниво на възприемане. "Тази скорост може да се повиши като четем интересен роман - тогава забързваме и така можем да четем с часове, но когато четем бизнес, техническа, научна литература това не се случва", обясни Караманчев.

Променяйки начина си на четене, можем да видим резултат относително веднага, като има разлика между това да видим резултат и да го превърнем в навик. Ключово е да не си повтаряме вече прочетената дума наум.

Още: Помощни устройства за учениците с дислексия

Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми

Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука

Начини как да подобрим скоростта си на четене и възприемане

"Съществува при четенето визуална глътка - с един поглед колко думи можем да видим. С упражнения за очи разширяваме този поглед. Повечето хора, за да минат през един ред, масово правят 7 подскока и минават на следващия ред, скоростните читатели могат да минат един ред с два отскока, периферното зрение може да се подобри", каза Димитър Караманчев. Ключовото е, че четем за идеи, мисли, концепции, усещания, а не за думи. Както не четем всяка буква, за да разберем думата, така и не четем всяка дума. Започвайки да четем с по-висока скорост, развиваме и по-добро възприемане на текста. Караманчев подчерта също, че има разлика между възприемане и запомняне. Караманчев обясни, че „мета“ значи цел и „мета четене“ е метод, с който четем с конкретна цел.

Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“

Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък

Запомнянето изисква 4-5 преповторения, които е препоръчително да са под формата на различни дейности - веднъж да го прочетеш, напишеш, нарисуваш…„Тук най-големия враг е монотонността – да пишем една дума 10 пъти е тотално абсурдно и тотално не окей“, казва организаторът на „Умотека“.

Караманчев поясни, че по време на четене, класическата музика е най-добре възприеманата от нашия мозък. Вокал не е много добре да се слуша, както и наша много любима музиката.

Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти

Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан

Тази вечер (9.02) в Националния дом на студента в София ще се проведе "Умотека", на която за няколко часа човек може да повиши скоростта си на четене с около 30%, а някои от курсистите вече имат повишение с 400%. На събитието ще се говори за това как да четем по-бързо. Курсът е по метода сугестопедия, създаден от български лекар и учен. Част от курса са и рулеви игри, пеене, класическа музика. Курсовете са 5 дни по 4 часа. Събитието „Умотека“ е свързано с кауза - тийнейджъри, ученици да разберат начините за по-скоростно и разбираемо четене.

Още: Йотова на Панаира на книгата: Не е вярно, че децата не искат да четат

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виктория Кунева
Виктория Кунева Отговорен редактор
Новините днес