„Тъмни приливи“, втората част от новата семейна сага на Филипа Грегъри, е вълнуваща история за алчност, страст, изгубена любов и жажда за богатство, разгърната на два континента.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Във втората част на нейната нова семейна сага кралицата на историческия роман Филипа Грегъри ни представя една драматична и интригуваща история, която ни отвежда от бедността и блясъка на Лондон от бурните времена на Реставрацията до колоритните улици на Венеция и ни запознава с живота на първите заселници в североамериканските колонии. В „Тъмни приливи“ отново се срещаме със знахарката Алинор и беглеца-благородник Джеймс, чийто съдби се преплетоха сред кървавия хаос на Гражданската война в Англия в „Мочурища“.
Изминали са 21 години от тогава. Сега Алинор живее скромно и достойно, заедно със своята дъщеря Алис и внуците си Сара и Джони, с които стопанисват склад в Лондон близо до река Темза. Спокойното им ежедневие ще бъде нарушено от пристигането на двама неочаквани посетители.
Първият е Джеймс Ейвъри, който сега е богат и почитан и може да предложи всичко на жената, която преди години е изоставил, включително благосклонността на възкачилия сена престола крал Чарлз II. Дали обаче Алинор е готова да му прости предателството, което й причини толкова много страдания? Вторият посетител е Ливия, красива вдовица от Венеция в дълбок траур. Тя твърди, че Алинор е нейната свекърва и е дошла да й съобщи тъжната новина, че големият й син Роб се е удавил във венецианската лагуна.
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
Ливия успява да очарова цялото семейство с чувствената си, безгрижна топлина и обещава да развие нова печеливша търговия. Тя търси помощта им за продажбата на своето наследство от красиви статуи, възползвайки се от разрасналата се мания сред богатите благородници да купуват антични произведенияна изкуството. Но нещо в историята на Ливия не вдъхва доверие на Алинор, а отговорите на загадките около нея се крият в тъмните приливи на Венеция.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
Междувременно в Нова Англия братът на Алинор, Нед,се опитва да намери своето място в Новия свят, където може да живее свободно, без да се съобразява със заповедите на крал и господар. И той се измъчва от терзания, наблюдавайки покачването на напрежението в отношенията между заселниците и местното индианско население, към което се привързва все повече. Колкото и да не му се иска, войната е неизбежна и скоро Нед ще трябва да избере на коя страна да застане.
Пресъздавайки за пореден път перфектно духа на епохата, Филипа Грегъри разказва една динамична и завладяваща история, безмилостно излагаща на показ крещящите социални разделения между бедните и привилегированите. Зашеметяващият сюжет на „Тъмни приливи“ ни отвежда далеч отвъд мътните води на Темза и ни потопя в мистерии, заплахи, предизвикателствата и предателствата, пред които са изправени жените в един патриархален свят, където да бъдеш силна или „различна“ може само да предвещава опасност.
Родена в Кения през 1954 г., Филипа Грегъри завършва история, защитава докторат по литература на XVII век в Единбургския университет, работи като журналист и продуцент за BBC. Първият й роман незабавно става световен бестселър и тя се посвещава изцяло на писателската си кариера. След поредицата бестселъри от епохата на Тюдорите е наречена “кралица на историческия роман”.
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан
Освен двете й най-известни исторически поредици за Тюдорите и Войната на розите, тя е автор и на детски романи, както и на няколко книги, чието действие се развива в наши дни.