Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Из "Мистичните пътеки на България"

20 април 2021, 12:43 часа • 4911 прочитания

На пътешествие из 50 лековити и чудотворни места ни повежда журналистката Ирена Григорова в новата си книга „Мистичните пътеки на България“, издавана от „Апостроф“. След „Прастари времена“, в която Григорова тръгна по следите на митични герои и разказа приказни легенди за българските земи, този път тя представя истории за древни светилища и християнски храмове. Някои от тях са популярни, а други не чак толкова, но всички те притежават мистериозна и лечебна сила.

Още: "Укрепете самочувствието си" - Психотерапевт № 1 на Германия показва как да приемем себе си и да общуваме уверено

Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.

Текстовете разказват преживяванията на авторката от първо лице и включват истории на хора, които са изпитали чудодейната мощ на тези обекти. В изданието читателите ще открият информация за древни светилища, скални църкви и параклиси, манастири, пещери, чудотворни икони, празници и ритуали, свързани с изброените места. Освен че включва над 100 цветни фотографии, в книгата е поместена и карта, обозначаваща местоположението на обектите. Авторката ни дава подробни инструкции – на база личния си опит – как да стигнем до всеки от тях.

Параклисът с тайнственото дърво в град Перник, Пещерата на свети Иван Рилски, Мегалитното светилище на плодородието Кулата до град Стрелча, Мегалитното светилище Бегликташ, Бистрешкият манастир и целебната пещерна вода и много други. Според Ирена Григорова това са целебни места, на които се случват чудеса. Разказват за силна положителна енергия, благодат и божествено присъствие.

Десетки въпроси намират своето обяснение в „Мистичните пътеки на България“. Какво представляват ритуалите за зачеване? Как се избира светец пазител? Какво са оброците и какви видове оброци съществуват? Възможно ли е скални светилища отпреди хиляди години да действат и днес, икони да плачат от милост към хората и изворна вода да е „жива“ като в приказките? Как така на толкова малка територия има толкова много „благословени“ места?

Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"

Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал

„За добро или за урок сме се родили точно тук.“, пише авторката. „Затова и има такава остра разлика между „светли“ и „тъмни“. Затова и постоянно се клатушкаме от крайна доброта и наивност до агресия и злоба. Всички ние сме деца на тази свещена земя и притежаваме огромна сила както да създаваме, така и да рушим. И това са нашите уроци. На кое ще позволим да надделее зависи единствено от нас самите.“

Ирена Григорова е позната на телевизионната и литературната публика с работата си върху изясняването на българската история. В авторската си поредица „Мистичната България“, излъчвана в предаването „Преди обед“ по bTV, Ирена в продължение на години подрежда заплетени пъзели, свързани с отминали епохи и забравени герои. В новата си рубрика „Неразказаната България“ в „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ авторката преоткрива тайни истории, непознати легенди, както и българската история.

„Мистичните пътеки на България“ е третата книга на Ирена Григорова и втора с научнопопулярна насоченост.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес