Сред морето от трилъри, които категорично привличат вниманието през последните години, се открояват заглавията на Лиз Нюджънт. Романите й, преведени на 16 езика, впечатляват със задълбочените психологически портрети на героите, замесени в различни престъпления. На първо място в нейните книги не е самото разследване на тези престъпления, а начинът, по който те въздействат на всички засегнати от тях.
Още: Кой е неподходящият подарък? Габриела де Лука за символа и изкуството на подаряването (ВИДЕО)
Още: Авторските права върху романи на Хемингуей, Стайнбек и Фокнър отпадат
Още с дебютния си роман „Загадката Оливър“ Нюджънт се превръща в една от най-коментираните ирландски писателки. Критици и специалисти не престават да се възхищават на таланта й да се рови в най-мрачните кътчета на човешката природа в изграждането на образа на съвършения психопат. Това е запазена марка на Нюджънт, която винаги успява да прикове внимание от хипнотизиращото първо изречение до шокиращата последна страница. За радост на многобройните й почитатели у нас тя ще пристигне в България в края на ноември по покана на издателство „Еднорог“, за да представи най-новия си роман „Странната Сали Даймънд“. Премиерата на книгата ще бъде на 28 ноември в книжен център „Гринуич“.
Преди да започне своята кариера на писател, Лиз Нюджънт учи актьорско майсторство, но вместо да се изявява в театъра, обикаля света като помощник-режисьор на популярното шоу Riverdance. Впоследствие тя се завръща към първата си страст и дълги години работи за ирландското кино, театър и телевизия. Между 2003 и 2013 г. Нюджънт е сред сценаристите на популярния ирландски сериал „Fair City“. Освен това е автор на няколко радио поредици.
Още: "Странната Сали Даймънд" - разтърсващ роман на Лиз Нюджънт
Още: "Парфюмеристката" разкрива тайните на създаването на парфюми
Още: Изкуството на подаряването в новата книга "Подаръците" на Габриела де Лука
През 2014 г. излиза първият роман на Лиз „Загадката Оливър“, който незабавно започва да жъне успех сред критици и читатели. Той се изкачва до върха на класациите за бестселъри и през същата година е отличен на Ирландските литературни награди за Криминален роман на годината. „Загадката Оливър“ печели още няколко престижни награди, а през 2016 г. е номиниран за Международната литературна награда на Дъблин.
Вторият й роман - „Стаено зло“ - излиза през 2016 г. и дебютира директно на върха на класациите за бестселъри в Ирландия. Той не слиза от там в продължение на почти два месеца и остава осем месеца сред десетте най-продавани книги. За него Нюджънт печели много престижни отличия, включително втората си Ирландска награда за Криминален роман на годината. Общо четири Ирландски награди е спечелила тя за своите вече пет романа, сред които е и „Малки жестокости“. Нюджънт е удостоена и с наградата "Жена на годината" в областта на литературата за Ирландия от списание "Татлър" през октомври 2017 г., а през февруари 2021 г. университетът в Дъблин й връчи наградата на името на Джеймс Джойс за нейните литературни постижения.
Още: Георги Господинов е тазгодишният носител на литературната награда „Хеликон“
Още: "Доброто сърце" - любим български писател поднася коледен подарък
Всяка книга на Лиз се превръща в събитие и разнася славата й по света. Компанията на Леонардо Дикаприо AppianWayоткупува правата за филмиране на „Загадката Оливър“, а „Стаено зло“ предстои да бъде превърната в мини сериал. Освен че работи по своите бестселъри, Лиз Нюджънт води и семинари по писане на телевизионни сценарии, продуцира и ръководи литературни клубове и е куратор на литературното изложение на фестивала на изкуствата в Скибърийн през юли 2016 г. Тя живее в своя роден град Дъблин със съпруга си Ричард Маккълоу, музикант и звуков режисьор. Той ще я придружи при гостуването й у нас.
Романите на Лиз Нюджънт:
- „Загадката Оливър“
- Ирландски литературни награди – Криминален роман на годината
- Номинация за Международната литературна награда на Дъблин
- Един от 50-те най-големи ирландски романи на 21 век според SundayTimes
- • „Стаено зло“
- Ирландски литературни награди – Криминален роман на годината
- Номинация за Международната литературна награда на Дъблин
- „Skin Deep“
- Ирландски литературни награди – Криминален роман на годината и награда на публиката
- „Малки жестокости“
- Една от най-добрите книги и един от най-препоръчваните трилъри на 2020 според NewYorkTimes
- „Странната Сали Даймънд“
"Малки жестокости" - Опазването на семейните тайни е нещо изключително трудно
Още: "Смъртохоличка" изследва най-тъмните ни инстинкти
Още: Откъс от "Нацизмът – история, генезис, идеи и влияние" от Карл Мюлер Фрьолан