Връзката между масонството и старите окултно-езотерични и философски школи разкрива книгата "Масонство и общество" на Ясен Пейчевски, която беше официално представена в БТА. Това е първата книга за философията на масонството от български автор, изтъкна проф. Евгений Сачев, който е рецензент на книгата. По думите му, за първи път в България изследовател прави успешен опит в областта на разкриване социалната роля и значение на масонството в днешното общество.
Още: Отличия от Столичната библиотека: Кои са най-четените автори и най-активните читатели за 2024 г.
"Масонството, макар и масово да се пропагандира, че е създадено на 24 юни 1717 г. в една лондонска кръчма „Гъската и скарата“, всъщност това е т.нар. „ново масонство“, което оттам е тръгнало, като продължение на старите традиции", посочи авторът. Той сподели, че затова в книгата си се е опитвал да покаже връзките на масонството с древните школи – от египетските учения, питагорейството и суфизма, като езотерично течение от Изтока. Пейчевски е категоричен, че масонските организации са носители на доста по-стара и древна традиция и тя е преминала през векове и общества, достигайки в наше време много форми, една от които е масонството.
"Масонството е окултно-езотерична доктрина", казва не на едно място в книгата си Пейчевски. "Който твърди, че това е социална движение, че това е политическо формирование или друго, просто не е добре запознат със самата доктрина", заяви той.
Авторът сподели, че от години се занимава изучаване на окултизъм и езотерика, което става основа за неговия труд. "Идеята ми беше да направя връзката и да се осветят тези невидими нишки между масонството и доста по-древните окултно-езотерични и философски школи и движения", посочи той. "Всъщност много учени казват че окултизмът и езотериката са псевдо-науки, но от друга страна достижения на квантовата физика и механика, химията , биологията, изследванията на Космоса показват, че това не са лъженауки", изтъкна той.
Още: "Играта на Касапина" - дългоочакваното продължение на хорър сензацията "Касапина и орехчето"
Още: За първи път в България: "Жени, лишени от търпение" – литературният бунт на Джаили Амаду Амал
Ясен Пейчевски е магистър с инженерна специалност "Подземен рудодобив" в МГУ и магистър по публични финанси, сега е докторант в УНИБИТ и готви дисертация по темата за социализация на масонската дейност и по-конкретно за България, под научното ръководство на проф. Евгений Сачев. "Неговите не само констатации и изводи, но и предложения за усъвършенстване на системата на социализация чрез масонството и от масонството, имат научно-приложен принос", изтъкна професорът.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение от Теодор Кърчев, посветено на видния съратник на Апостола - Христо Иванов - Големия
Още: 8 жени обвиняват писателя Нийл Геймън в сексуално BDSM насилие
Книгата е издадена от издателство "Нютон", което има специално направление, занимаващо се с проблеми на масонството не само в България, посочи проф. Сачев. Той показа издадената книга за ролята на масоните в освобождението на българите от турско иго и изтъкна: "Доказахме безспорно, че наши национални революционери, най-водещите, най-величавите ни герои са имали съприкосновение и са участвали в масонски ложи и масонски сдружения".
Предстои довечера, от 18 ч., книгата "Масонство и общество" на Ясен Пейчевски да бъде представена в Националната библиотека „Св.Св. Кирил и Методий“.